Zapewne każdy z nas i to nie jeden raz w swoim życiu mógł zobaczyć pomarańczowe czy czerwone niebo. Wygląda niezwykle malowniczo i można powiedzieć, że również tajemniczo. Często bywa, przede wszystkim w zimie zapowiedzią mroźnej nocy. Dlaczego tak naprawdę niebo zmienia swój kolor?

Jak powszechnie wiadomo Ziemia otoczona jest atmosferą, powłoką gazową, która umożliwia istnienie życia. Pomarańczowe niebo występuje wówczas, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, więc w momencie wschodu i zachodu. Efekt ten wywołany jest przez rozpraszanie promieni słonecznych, które przenikają przez grubą warstwę atmosfery. W wyniku tego tylko fale o większej długości trafiają do naszych oczu, czyli światło czerwone. Te z kolei rozpraszane jest przez parę wodną tworzącą chmury przez co również zmieniają kolor.

Dobrze pokazane jest to na zdjęciach zrobionych przez Andrzeja Błońskiego, oczywiście zapraszamy do polubienia fanpage’a.

Na filmie autor zdjęć dokładnie pokazuje co udało mu się uwiecznić. A więc cienie na chmurach oddalonych o ponad 150 km Tatr i oddalonej o niemal 200 km Babiej Gór, oczywiście w linii prostej:

1 KOMENTARZ

  1. Piękne chmury ,a robienie zdjęć chmurom mnie „”opętało” mam ok.6 tys.,każda inna bo wiadomo są nie powtarzalne.

Comments are closed.