Pomarańczowy kolor nieba
Pomarańczowy kolor nieba (pixabay.com)

Zapewne każdy z nas i to nie jeden raz w swoim życiu mógł zobaczyć pomarańczowe czy czerwone niebo. Wygląda niezwykle malowniczo i można powiedzieć, że również tajemniczo. Często bywa, przede wszystkim w zimie zapowiedzią mroźnej nocy. Dlaczego tak naprawdę niebo zmienia swój kolor?

Kiedy niebo zmienia kolor?

Jak powszechnie wiadomo Ziemia otoczona jest atmosferą, powłoką gazową, która umożliwia istnienie życia. Pomarańczowe niebo występuje wówczas, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, więc w momencie wschodu i zachodu.

Pomarańczowe niebo najczęściej towarzyszy zachodowi Słońca
Pomarańczowe niebo najczęściej towarzyszy zachodowi Słońca (pixabay.com)

Efekt ten wywołany jest przez rozpraszanie promieni słonecznych, które przenikają przez grubą warstwę atmosfery. W wyniku tego tylko fale o większej długości trafiają do naszych oczu, czyli światło czerwone. Te z kolei rozpraszane jest przez parę wodną tworzącą chmury przez co również zmieniają kolor.

W ten sposób obserwować możemy bardzo bogatą gamę kolorów od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty, aż po różowy i czy delikatny fiolet – cóż kolor każdy oceni po swojemu.

Różowy, czerwony – jakie jeszcze kolory może mieć niebo?

Wiele od tego jaki dokładnie kolor będzie mieć niebo, w momencie zachodzenia słońca zależy od warunków atmosferycznych – temperatury czy wilgotności powietrza.

Różowe, czerwone - niebo może mieć różne kolory
Różowe, czerwone – niebo może mieć różne kolory (pixabay.com)

1 KOMENTARZ

  1. Piękne chmury ,a robienie zdjęć chmurom mnie „”opętało” mam ok.6 tys.,każda inna bo wiadomo są nie powtarzalne.

Comments are closed.