Skąd się bierze zapach deszczu
Skąd się bierze zapach deszczu? (pixabay.com)

Deszcz jest niezbędny do życia roślin i zwierząt. W historii ludzkości istniało wiele przykładów społeczności, które czciły deszcz, a nawet go wywoływały. To w końcu woda jest źródłem dającym możliwość powstania życia na naszej planecie.

Może nie idźmy dalej i zatrzymajmy się na pewnych przyziemnych aspektach deszczu. Kto z nas nie lubi gdy pojedyncze krople uderzają o okno, czy o parapet. Ta nutka melancholii przy akompaniamencie dobrej książki, to też sposób na udany wieczór. Dla innych padający deszcz jest inspiracją do naprawdę wspaniałych dzieł sztuki. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi, deszcz nas wyzwala, ponieważ ma tą „wrodzoną” właściwość angażowania naszych zmysłów, łącznie z węchem. Jednak co powoduje, że ma ten swój niesamowity zapach?

O czym dokładnie jest mowa? Wyobraźmy sobie taką sytuację – wiosna i ten przyjemny zapach ziemi. Może trzy-cztery dni słoneczne, a potem ten moment i 15 minut deszczu, ach ta woń deszczu. Kto wyobrażając sobie tę scenerię nie wziął właśnie głębokiego oddechu i pomyślał „lubię to powietrze po deszczu” – tak, właśnie o to chodzi.

Skąd się bierze zapach deszczu?

Co tak naprawdę czujemy? W tym miejscu musimy wszystkich zasmucić, najprawdopodobniej to nie zapach deszczu czujemy w powietrzu, lecz różne substancje organiczne z najbliższego otoczenia. Precyzyjniej mówiąc specyficzny zapach pewnej odmiany bakterii (actinobacterie) promieniowce znajdujących się w ziemi.

Zapach deszczu a bakterie typu actinobacterie

Bakterie typu actinobacterie, stoją przede wszystkim za udziałem w procesie rozkładu substancji organicznych zawartych w glebie, uaktywniają się tylko wówczas, gdy gleba jest wilgotna. Jak tylko grunt stanie się wilgotny, promieniowce uwalniają zarodniki, zaś siła spadających kropli deszczu wyrzuca je jeszcze dalej w przestrzeń. W połączeniu z wiatrem zarodniki ostatecznie mieszają się z powietrzem.

Drugim potencjalnym źródłem zapachu jest ozon, który powstaje podczas uderzenia piorunów. Ów zapach jest również bardzo charakterystyczny. Czy wciąż powietrze po deszczu będzie tak samo przyjemne?

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry