Okres zimowy powoli dobiega końca. Coraz częściej doglądamy wiosny, a przyroda powoli budzi się do życia. Pamiętajmy jednak, że wciąż jest to okres, gdy ptakom może brakować pożywienia. Kiedy i czym dokarmiać ptaki?

Dokarmiać ptaki? Kiedy właściwie powinniśmy to robić?

Dokarmianie ptaków powinniśmy zacząć późną jesienią, gdy dostępna jest mała ilość potencjalnego pożywienia lub te jest trudno dostępne.

Zimy z minionych lat przyzwyczaiły nas do tego, że przynajmniej przez pewien okres czasu były śnieżne. To właśnie zalegająca pokrywa śnieżna była głównym czynnikiem, który powinien skłonić do dokarmiania. Jednak ostatnie zimy takie nie były. Śniegu było bardzo mało lub niemal wcale. Zdaniem ornitologów dokarmianie ma sens wyłącznie w czasie zalegania pokrywy śnieżnej.

Wróble
Wróble. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl

Kolejnym czynnikiem skłaniającym do dokarmiania jest postępująca urbanizacja i zabieranie przez człowieka kolejnych terenów, które dotychczas były naturalnie zamieszkałe przez ptactwo.

W tej sytuacji logicznym wyjściem wydaje się dokarmianie ptaków małą ilością pokarmu, gdyż dokarmianie powinno być uzupełnieniem niedoborów, a nie głównym źródłem pożywienia. Dokarmiając zbyt dużą ilością, możemy osłabić zdolności adaptacyjne ptaków i uzależnić je od sztucznego źródła pokarmu, co w konsekwencji osłabi ich zdolności do samodzielnego poszukiwania pożywienia.

Dokarmianie ptaków powinniśmy zakończyć na początku marca, o ile nie występuję w tym czasie pokrywa śnieżna. Marzec jest okresem, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze owady, a więc naturalne źródło pożywienia dla ptaków.

Czym nie dokarmiać ptaków?

Podkreślamy, że nie każdy rodzaj pożywienia nadaje się do dokarmiania. Nie dokarmiamy ptaków resztkami jedzenia (takimi, które posiadają przyprawy czy sól), zepsutym jedzeniem czy chlebem. To może zaszkodzić ptactwu. Dodatkowo jedzenie musi być suche, i nie może być zalewane przez wodę.

Czym dokarmiać ptaki?

Dokarmiamy suchymi nasionami. Mogą to być ziarna słonecznika, prosa, lnu, rzepaku czy pszenicy. Dokładnie jak dokarmiać ptaki wyjaśnia blog przygodyprzyrody.pl. Co dokładnie powinniśmy wsypywać do karmnika?

  • Wróblowate oraz pozostałe ptaki drobne: dzwońce, sikorki, trznadle należy dokarmiać mieszkankami ziaren i nasion. Mieszanka taka może zawierać nasiona słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa, różnego rodzaju kasze oraz płatki owsiane,
Modraszka - zimuje, bardzo często przy karmniku
Modraszka – zimuje, bardzo często przy karmniku. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Wróble
Wróble. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Wróbel - zimuje, jada najczęściej z ziemi
Wróbel – zimuje, jada najczęściej z ziemi. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
  • Większe ptaki miejskie: gawrony, kawki, sierpówki i gołębie powinno się dokarmiać grubszymi ziarnami. Może to być płód pszenicy, kukurydza czy kasza.
Sierpówka - zimuje, można dokarmiać owocami
Sierpówka – zimuje, można dokarmiać owocami. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Sroka - zimuje w Polsce, można dokarmiać, ale rzadko przylatuje do karmnika
Sroka – zimuje w Polsce, można dokarmiać, ale rzadko przylatuje do karmnika. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Kawki niechętnie zaglądają do karminków
Kawki niechętnie zaglądają do karmników. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
  • Na wywieszone płaty słoniny na pewno skuszą się sikory i dzięcioły. Należy jednak pamiętać, że słonina nie powinna wisieć dłużej niż 2 tygodnie.
Sikorka bogatka - zimuje, bardzo często wizytuje w karmniku
Sikorka bogatka – zimuje, bardzo często wizytuje w karmniku. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
  • Dobrym pomysłem jest pozostawianie w karmniku lub wywieszanie na drzewie owoców. Na pokrojone jabłka, jarzębinę, żurawinę, rodzynki czy suszone morele na pewno skuszą się sójki, kosy i kwiczoły.
Szczygieł - zimuje, czasami zalatuje do karmnika
Szczygieł – zimuje, czasami zalatuje do karmnika. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Szczygieł
Szczygieł. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Kopciuszek - niedługo wraca z zimowiska
Kopciuszek – niedługo wraca z zimowiska. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Kowalik - zimuje, je z karmnika
Kowalik – zimuje, je z karmnika. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Sójka - zimuje, można dokarmiać jak sierpówkę
Sójka – zimuje, można dokarmiać jak sierpówkę. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Pleszka - niedługo wraca z zimowiska
Pleszka – niedługo wraca z zimowiska. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
Kwiczoł - można dokarmiać - owoce
Kwiczoł – można dokarmiać – owoce. Zdjęcie dzięki uprzejmości: przygodyprzyrody.pl
  • Kiedy zaś planujemy spacer nad pobliską rzekę, jezioro czy zalew, zamiast chleba warto zabrać ze sobą ziarna zbóż, pokrojone drobno warzywa i kukurydzę. Kaczki i łabędzie na pewno dużo bardziej na tym skorzystają niż na pieczywie, który ma raczej słabą wartość odżywczą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here