Zaawansowana jesień, drzewa gubią liście
Zaawansowana jesień, drzewa gubią liście

Jesień jest wyjątkową porą roku, bo tylko o tej porze roku drzewa gubią liście, i robią to w niezwykle malowniczy sposób. Chcielibyśmy wyjaśnić dlaczego musi do tego dojść. Czy drzewa nie mogłyby być zielone przez cały rok?

Dlaczego drzewo ma liście?

Drzewa gubią liście z różnych powodu, lecz czynniki, które na to wpływają są ze sobą bezpośrednio powiązane. Przede wszystkim drzewa są organizmami, które samodzielnie wytwarzają sobie pożywienie. Potrzebują do tego wody, słońca, dwutlenku węgla oraz liści, w których dochodzi do fotosyntezy.

Zima jest jednak tą porą roku, gdy pod dostatkiem jest tylko jednego składnika – dwutlenku węgla. Mróz powoduje, że woda zmienia stan skupienia, przez co jest jej ograniczona ilość. Skracający się dzień powoduje, że słońca jest zdecydowanie za mało, aby pozwoliło na wytworzenie wystarczającej ilości pokarmu.

Dlaczego drzewa zrzucają liście na jesień?

Dlatego dla drzew sygnałem do zrzucenia liści jest skracający się dzień. Brak słońca powoduje brak wystarczającej ilości pokarmu, którego drzewa potrzebują do przetrwania. Utrzymanie liści w czasie zimy jest wręcz nie możliwe, ponieważ wymaga to od rośliny dużej ilości wody i słońca, których nie ma o tej porze roku w ilościach dostatecznych.

Wielokrotnie zdarza się, że wczesną wiosną robi się już bardzo ciepło. Wysokie temperatury są czynnikiem sprzyjającym szybszej wegetacji, lecz czynnikiem niezbędnym do jej rozpoczęcia jest wystarczające nasłonecznienie.