Wtorkowe popołudnie i wieczór minęły pod znakiem burz w północnej części Niemiec. Burze towarzyszyły chłodnemu frontowi atmosferycznemu, były bardzo elektryczne, a także przyniosły ulewy, silny wiatr i duży grad. Pojawiła się również trąba powietrzna, która dosłownie splądrowała miasteczko Buetzow.

Od wczesnych godzin popołudniowych groźne burze przemieszczały się przez północne landy Niemiec. Burza przybrała strukturę liniową, co oznaczało, że w jej obrębie bardzo silnie wieje. W wielu miejscowościach porywy dochodziły do 90-100 km/h. Pojawiły się również opady gradu, który miał nawet 4 cm średnicy.

Opady dużego gradu w Niemczech
Opady dużego gradu w Niemczech. Zdjęcie: wetteronline.de

Grad uszkadzał budynki i samochody, lecz największe zniszczenia przyniosła trąba powietrza, która przeszła przez miasteczko Buetzow pod Rostockiem.

Wiele zdjęć z przejścia trąby powietrznej publikowaliśmy na naszym facebooku. Miasteczko dosłownie zostało zdemolowane przez żywioł.

Wczorajsze burze w Niemczech kosztowały życie jedną osobę, która została przygnieciona przez drzewo. Około 30 zostało lekko rannych.