wiosna bezchmurnie ciepło lato słońce

Chłodna aura nie pozwala cieszyć się wiosną. W zasadzie bardzo często słyszymy, że w tym roku wiosny po prostu nie było. Ciężko dyskutować z tym zarzutem, gdyż naprawdę coś jest na rzeczy. Zapewne też z tego względu umknęło nam, że dzień stał się już naprawdę długi.

Teraz sięgniemy trochę wstecz pamięcią i przypomnimy sobie styczeń. Mrozy wówczas naprawdę dały w kość, a dzień niestety był niezbyt długi. Godzina 15:30-40 i słońce chowało się za horyzont. Od tego czasu minęło już ponad 100 dni, a to jakby nie patrzeć solidny kawał dnia.

Od tego momentu, jeśli wierzyć naszym szacunkom przybyło około 460 minut jaśniejszej części doby (tak na oko 3 duże siatki sklepowe dnia). Żeby to jakoś bardziej sensownie zobrazować – dzień jest dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 44 minut. To naprawdę solidna dawka słońca, gdyż dzień trwa 15 godzin i 30 minut.  Wschód słońca ma obecnie miejsce o 4:49, a zachód o 20:15. Do najdłuższego dnia w roku wciąż sporo czasu, do rozdysponowania zostanie tym samym 80 minut dnia.

Gorąco trzymamy kciuki, aby chłodna aura w końcu opuściła nie tylko Polskę, ale i znaczną część Europy.