Dziś nad Polską pojawiła się trąba lądowa. Czym różni się od tornada?

414

Dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim w miejscowości Sławkowo wystąpiła trąba lądowa. Po obserwacji tego zjawiska można pomylić ją z trąbą powietrzną. Jest to jednak zupełnie co innego. Wyjaśniamy różnice między trąbą lądową, a tornadem.

Trąba lądowa a trąba powietrzna

Trąba lądowa powstaje nad powierzchnią ziemi. W tym przypadku mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem nie mającym związku z mezocyklonem, jak w przypadku tornada. Podobnie jak trąba powietrzna, trąba lądowa również jest zbudowana z leja kondensacyjnego. Maksymalna siła trąby lądowej może wynieść max F1 w skali Fujity. Dzisiejsze zjawisko w Sławkowie nie było diabełkiem pyłowym, co może sugerować poniższe nagranie:

Bliskie spotkanie z trąbą lądową, jaką zaobserwowano dziś, 4 maja, w miejscowości Sławkowo w woj. kujawsko-pomorskim. Wow!Zdjęcia trąby lądowej z dystansu wrzuciłem wcześniej na stronę.Źródło: Polskie Rolnictwo (FB).

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Poniedziałek, 4 maja 2020

Trąby powietrzne, w odróżnieniu od tych lądowych powstają z superkomórek burzowych, a więc z chmur Cumulonimbus. Wiatr, który generują tornada jest zdecydowanie silniejszy. Maksymalna siła tornada jest określana jako F5 w skali Fujity. Co ciekawe, nad Polską jedno z najsilniejszych tornad pojawiło się 15 sierpnia 2008 roku. W okolicach Strzelec Opolskich siła tornada wyniosła F3/F4 w skali Fujity. Przejście tornada najczęściej wyrządza dużo szkód materialnych, dodatkowo jest niebezpieczne dla człowieka. Trąba lądowa ze względu na to, że wiatr im towarzyszący jest słabszy, nie jest tak niebezpieczna.

JOEL TAYLOR MEMORIAL SCHOLARSHIP: Bowdle, SD EF4 tornado intercept; May 22, 2010

This tornado intercept video is in support of the JOEL TAYLOR MEMORIAL Scholarship! The goal is to support a full-time meteorology student!Please consider donating to the Joel Taylor Memorial Scholarship here:https://giving.oufoundation.org/OnlineGivingWeb/Giving/OnlineGiving/TaylorThis video shows one of many tornado intercepts with Joel behind the wheel of the Dominator – the Bowdle, SD tornado of May 22, 2010. This intercept shows Joel's dedication to our field science and his passion for storm chasing, and also in saving lives in the path of these storms. We were attempting to meet up with the Hyperion Team to launch probes into this tornado, as part of the Storm Chasers series on Discovery Channel.The Joel Taylor Memorial Scholarship was formed to support meteorology students at the University of Oklahoma with a similar passion for the science of meteorology, storm chasing, and a strong desire to save lives from severe weather.*all ad revenue generated from video views from this video will be contributed to the scholarship fund*

Opublikowany przez Reeda Timmera Extremego Meteorologista Poniedziałek, 26 listopada 2018

Dust devil – diabełek pyłowy

Podobne zjawisko, które może mylić się z trąbą pyłową to diabełek pyłowy (dust devil). Jego powstanie nie wiąże się ze zjawiskami burzowymi. Powstaje on w momencie, gdy powierzchnia ziemi jest mocno nagrzana. Wytwarza się wtedy wysoki gradient temperatury przy ziemi. Diabełek pyłowy składa się w większości z piasku i pyłów, występuje głównie na terenach pustynnych, ale w Polsce również czasem można zaobserwować to zjawisko.

Trąba pyłowa zaobserwowana kilka dni temu w Polsce:

https://www.facebook.com/100009770973435/videos/1138274236508265/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here