Burze w Polsce

Chłodny front atmosferyczny nieubłaganie wędruje przez nasz kraj, a za nim napływa zimne powietrze z północy kontynentu. W dniu dzisiejszym stacjonować będzie nad zachodem i centrum kraju, i mozolnie przemieszczać się na wschód. Podobnie jak wczoraj pojawią się burze z intensywnymi opadami i małym gradem.

Na mapach z temperaturą wyraźnie widać jak front chłodny dzieli nasz kraj. Podczas, gdy na wschodzie temperatura dochodzi do 20°C, na zachodzie jest ponad 10°C chłodniej. Taki stan rzeczy utrzyma się do końca dnia, przy czym mieszkańców zachodu czeka sporo chmur i opadów, zaś na wschodzie burze zaczną się pojawiać dopiero po południu.

Front podzielił nasz kraj na zimny zachód i gorący wschód. Grafika traxelektronik.pl/pogoda/
Front podzielił nasz kraj na zimny zachód i gorący wschód. Grafika traxelektronik.pl/pogoda

Podobnie jak wczoraj burze będą mocno naładowane elektrycznie oraz przynosić będą intensywne opady deszczu oraz małego gradu. Mniejszego zagrożenia spodziewamy się ze strony wiatru, który w czasie burz może przekraczać 60 km/h.

Prognoza burz w Polsce

Najgroźniejsze burze pojawią się tuż przed frontem. Najmniej burzowy zapowiada się południowy wschód kraju, gdzie od rana utrzymuje się umiarkowane zachmurzenie. Powoduje to, że szanse na pojawienie się burz w tym regionie są znacznie mniejsze niż wskazywałyby na to wcześniejsze prognozy.

Wyliczenia modelu GFS dają dosyć niebezpieczne warunki na północnym wschodzie kraju, gdzie prognozowane są silniejsze porywy wiatru do 70-90 km/h. Uważajmy, bo w tym regionie kraju może być najniebezpieczniej.

Ponadto model wskazuje również na możliwość wystąpienia trąby powietrznej, jednak te wyliczenia traktujemy raczej z przymrużeniem oka.

Pamiętajmy oczywiście o swoim bezpieczeństwie i w czasie burz unikajmy otwartych przestrzeni. O tym jak uchronić się przed burzą pisaliśmy przy prognozach burz. Materiał znajdą Państwo pod mapą prognozy burz.