Autor zdjęcia "derecho"

Chłodny front atmosferyczny nieubłaganie wędruje przez nasz kraj, a za nim napływa zimne powietrze z północy kontynentu. W dniu dzisiejszym stacjonować będzie nad zachodem i centrum kraju, i mozolnie przemieszczać się na wschód. Podobnie jak wczoraj pojawią się burze z intensywnymi opadami i małym gradem.

Na mapach z temperaturą wyraźnie widać jak front chłodny dzieli nasz kraj. Podczas, gdy na wschodzie temperatura dochodzi do 20°C, na zachodzie jest ponad 10°C chłodniej. Taki stan rzeczy utrzyma się do końca dnia, przy czym mieszkańców zachodu czeka sporo chmur i opadów, zaś na wschodzie burze zaczną się pojawiać dopiero po południu.

Front podzielił nasz kraj na zimny zachód i gorący wschód. Grafika traxelektronik.pl/pogoda/
Front podzielił nasz kraj na zimny zachód i gorący wschód. Grafika traxelektronik.pl/pogoda

Podobnie jak wczoraj burze będą mocno naładowane elektrycznie oraz przynosić będą intensywne opady deszczu oraz małego gradu. Mniejszego zagrożenia spodziewamy się ze strony wiatru, który w czasie burz może przekraczać 60 km/h.

mapka zjawisk pogodowych nowa

Najgroźniejsze burze pojawią się tuż przed frontem. Najmniej burzowy zapowiada się południowy wschód kraju, gdzie od rana utrzymuje się umiarkowane zachmurzenie. Powoduje to, że szanse na pojawienie się burz w tym regionie są znacznie mniejsze niż wskazywałyby na to wcześniejsze prognozy.

Wyliczenia modelu GFS dają dosyć niebezpieczne warunki na północnym wschodzie kraju, gdzie prognozowane są silniejsze porywy wiatru do 70-90 km/h. Uważajmy, bo w tym regionie kraju może być najniebezpieczniej.

Ponadto model wskazuje również na możliwość wystąpienia trąby powietrznej, jednak te wyliczenia traktujemy raczej z przymrużeniem oka.

Pamiętajmy oczywiście o swoim bezpieczeństwie i w czasie burz unikajmy otwartych przestrzeni. O tym jak uchronić się przed burzą pisaliśmy przy prognozach burz. Materiał znajdą Państwo pod mapą prognozy burz.