Zmiana czasu w Polsce
Zdjęcie pixabay.com

Przypominamy, że dzisiejszej nocy po zmieniamy czas na zimowy, czyli cofamy wskazówkę zegara o godzinę do tyłu. Oznacza to, że śpimy godzinę dłużej.

Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

Zmiana czasu nastąpi najbliższej nocy o godzinie 3:00 (29 października) cofniemy wskazówki zegarków na godzinę 2:00. W ten sposób zyskamy dodatkową godzinę snu. Zmiana czasu w Polsce ma miejsce niezmiennie od 1977 roku. Według pierwotnego zamysłu mam nam pomóc jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać dzień, szczególnie w okresie letnim, gdy słońce zachodzi później, bo dopiero po godzinie 20.

Dyskusja wokół zmiany czasu

Coraz gorętsza staje się dyskusja wobec zmiany czasu, a w zasadzie w okół zaprzestania tego procederu. Komisja poselska przyjęła już projekt PSL dotyczący zaprzestania zmiany czasu na letni i zimowy, przy czym w zamyśle autorów projektu pozostalibyśmy na stałe w czasie letnim już od października 2018 roku.

Co oznaczało by to w praktyce? A no tyle, że w grudniu słońce zachodziłoby o 16:30, a nie jak obecnie o 15:30, gorzej prezentuje się wschód słońca, który następowałby o 8:40, a nie o 7:40 jak to będzie obecnie. Wobec tego oczywiste wydaje się pytanie, którą godzinę dnia wykorzystalibyśmy lepiej, tę rano czy po południu?

To jednak nie jedyna kwestia, należy też zwrócić uwagę na funkcjonowanie gospodarki i wpływ braku zmiany czasu na zimowy, także w odniesieniu do kontaktów międzynarodowych m.in. funkcjonowania lotnisk, pociągów i innych. Miejmy nadzieję, że pomysłodawcy rozważą wszystko „za” i „przeciw”.

Na koniec warto przypomnieć… dzisiaj śpimy godzinę dłużej!