Kwitnące krokusy na wiosnę

Dzisiaj rozpoczęła się meteorologiczna wiosna… no i to w zasadzie tyle, potem można wybuchnąć rzewnym płaczem, gromkim śmiechem lub zwyczajnie skulić się w kąt i cicho szlochać… Wolnego, o czym w końcu mowa? No zaczęła się wiosna, tylko meteorologiczna, a na termometrze -10°C. Jak żyć panie premierze, jak żyć?

  • 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna
  • mrozy już zaraz odpuszczą
  • nie pierwszy raz jest tak, że w kalendarzu wiosna, a na dworze/polu zima i na odwrót

Co to jest meteorologiczna wiosna?

Wiosna meteorologiczna to taki twór meteorologów, którzy się spotkali i coś ustalili. Albo pochylili się nad wiosną i wyszło im, że najlepiej będzie podzielić rok na cztery równe trzymiesięczne okresy. I tym sposobem meteorologiczna wiosna trwa od 1 marca do 31 maja. Jest to też okres, gdy średnia dobowa temperatura wahać się będzie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Brzmi optymistyczne, tylko te mrozy…

Wiosna w Lublinie
Wiosna w Lublinie (foto. meteoserwis24.pl)

Kiedy to ocieplenie?

Prognozy wskazują, że z zimnem pomęczymy się jeszcze do niedzieli i poniedziałku. W niedzielę mróz odpuści od zachodu po centrum, a w poniedziałek na plusie już w całym kraju.

Czy potem będzie już tylko ciepło? Oczywiście, że nie. Nie bądźmy naiwni, marzec oraz kwiecień są wyjątkowo specyficznymi miesiącami, gdy w pogodzie potrafi się naprawdę kotłować i sporo dziać. Obecnie prognozy wskazują na właśnie taki rodzaj aury, gdy jednego dnia może być nawet +10 stopni, a następnego w pobliżu zera.

Po prostu uzbrójmy się w cierpliwość, gdyż już niedługo kwiecień, a właśnie wtedy przyroda najgwałtowniej budzi się do życia. Wystarczy tylko trzymać kciuki za to, aby tegoroczna wiosna oszczędziła nam chłodów. Nie wykluczamy, że obecny atak zimy znacznie zmniejszy szanse na zimną wiosnę. W końcu w przyrodzie wszystko dąży do równowagi, aaa… czy można zatem prosić o zrównoważone 25 stopni przez 365 dni w roku?