Pożar lasu
Pożar lasu. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Kolejna w tym sezonie letnim fala upałów nęka Syberię. Region, który kojarzy się nam z zimnem i trzaskającym mrozem zmaga się z bardzo silną falą upałów oraz wywołanymi przez nie pożarami. Utrzymujące się anomalia termiczne przyczyniają się to topnienia wiecznej zmarzliny.

Rekordowe upały na Syberii

Tym razem upały zawędrowały daleko za koło podbiegunowe oraz nad Wschodnią Syberię. W regionie Jakucji od paru dni występują upały, które w tej części świata zdarzają się bardzo rzadko i trwają dość krótko. Tegoroczna fala upałów potrwa przynajmniej kilka dni. Jest dodatkowo bardzo niebezpieczna dla ludzi żyjących w tej części świata.

Dzisiejszy dzień przyniósł bardzo nieznośne temperatury, do których mieszkańcy tej części Rosji są totalnie nieprzyzwyczajeni.Temperatura znacznie przekroczyła 30 stopni Celsjusza.

Upały wschodnia Syberia 22 lipca 2020
Upały wschodnia Syberia 22 lipca 2020

Prognozę modelu ECMWF potwierdzają również miejscowe stacje meteorologiczne. Położona w niedalekim sąsiedztwie stacja w miejscowości Ust-Kujga zanotowała aż 34,5°C.

Temperatura zanotowana przez stację w Kujga
Temperatura zanotowana przez stację w Kujga. Dane: ogimet.com

Niestety upały oraz bardzo wysokie temperatury utrzymają się także w najbliższych dniach dochodząc i przekraczając 30 stopni. Dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia temperatury wrócą do normy, czyli około 6-8°C.

Topnienie wiecznej zmarzliny

Utrzymujące się upały, ale także coraz wyższe temperatury w tej części świata są bardzo niebezpieczne dla mieszkańców. Wieczna zmarzlina posiada ogromną zaletę, po pierwsze jest to twarda jak beton gruba warstwa gruntu, która jak nazwa wskazuje nie rozmarza. Po drugie stwarza specyficzne warunki w budownictwie mieszkalnym oraz drogowym. Wymaga często prostszych metod budowy, często z pominięciem fundamentów. Obszar wiecznej zmarzliny przedstawia grafika poniżej.

Obszar wiecznej zmarzliny
Obszar wiecznej zmarzliny za: ziemianarozdrozu.pl

Utrzymujące się wysokie temperatury mogą przyczynić się do uszkodzeń wielu budynków oraz dróg. Proces rozmrażania gruntu postępuje w każdym roku. Rozmrożona wieczna zmarzlina nie nadaje się do zamieszkania, gdyż zamienia się w bagna lub jeziora.

Niszczące pożary na Syberii

Syberia jest jedną z części świata, która bardzo szybko doświadcza tego, co oznaczają zmiany klimatyczne. O pożarach mowa jest w pierwszej części serwisu informacyjnego.

Wysokie temperatury powodują ogromne pożary, niszcząc miejscowy ekosystem. Wiele miejscowości jest spowitych gęstymi kłębami dymu. Najbliższe dni nie zapowiadają poprawy aury, a region Jakucji pozostanie jednym z najgorętszych w Rosji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here