Stany Zjednoczone jak rok temu Polska i większa część Europy zmaga się z wyczerpującą zimową pogodą. Co pewien czas przez centrum, wschód i północny-wschód kraju przetaczają się fronty atmosferyczne, po których kolejne wyże ściągają arktyczne powietrze. W wielu miejscach leży już ponad pół metra śniegu, a w regionie Wielkich Jezior prawie metr, dodatkowo temperatury spadają do -30*C.

Można zatem powiedzieć, że Stany Zjednoczone zmagają się z najostrzejszą zimą tego wieku i ostatnich wielu lat. Z podobną częstotliwością jak Zachód Europy nękany jest przez wichury podobnie USA i Kanada doświadczają kolejnych śnieżyc, gołoledzi i fal mrozów. Obecna fala jest bardzo głęboka, dodatkowo w wyniku pojawienia się prądu strumieniowego jeszcze więcej zimnego powietrza dopływa aż do południa kraju.

We wszystkich regionach począwszy od centrum do wybrzeża temperatury są niższe od średniej wieloletniej o ponad 5*C. Obecna fala mrozu ma obniżyć temperaturę do -20*C w dzień i ponad -30*C w nocy. W najbliższym czasie chłód ma odpuścić i pojawi się odwilż, z ciężką zimą Stany Zjednoczone będą mieć do czynienia do końca tego tygodnia.