Upalne powietrze, fontanny w mieście
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Po rekordowo ciepłym czerwcu, lipiec nie rozpieszczał nas temperaturami. Dziś na zachodzie Polski mieliśmy do czynienia z upałami – słupki rtęci przekroczyły 30 stopni. Tymczasem mieszkańcy Europy Zachodniej walczą z rekordowymi upałami.

Rekordy temperatur w Europie Zachodniej

Temperatura powietrza w Europie 25.07 | Źródło: meteociel.fr
Temperatura powietrza w Europie 25.07 | Źródło: meteociel.fr

Nad zachodnią Europą utworzył się układ Omega, w obrębie którego możemy zaobserwować bardzo gorące masy zwrotnikowego powietrza. W czerwcu, we Francji, przy podobnym układzie mas powietrza odnotowano rekordową temperaturę – 46 stopni, tym razem upał dotarł w głąb tego kraju, a temperatury przekroczyły ponad 40 stopni.

Bardzo gorące zwrotnikowe powietrze dotarło również na Wyspy Brytyjskie, wczoraj w Londynie odnotowano 37,9 stopni. 24 oraz 25 lipca padały kolejne rekordy ciepła w Belgii. We wtorek odnotowano 38,9 natomiast w czwartek temperatura przekroczyła już 40 stopni – w miejscowości Beitem – 40,7 stopni. Rekordowe upały miały miejsce również w Holandii, 24 lipca – 38,8 stopni – rekord podobnie jak w Belgii utrzymał się bardzo krótko, bowiem wczoraj odnotowano już temperaturę 40,7 stopni. Bardzo gorąco było również w zachodnich Niemczech, w miejscowości Linden słupki rtęci osiągnęły 41,6 stopni i jest to najwyższa temperatura w historii pomiarów, którą notowano u naszych zachodnich sąsiadów. Rekordową temperatura zaobserwowano również w Paryżu – 42,1 stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here