W badaniach prowadzonych przez Uniwersytet Wschodniej Finlandii i Fińskiego Instytutu Meteorologicznego odkryto, że przez ostatnie 40 lat średnia temperatura w tym kraju wzrastała o 0,2°C na dekadę.

Badania wykazały, że znaczny wzrost średnich rocznych temperatur wystąpił w dwóch przedziałach czasowych: w końcówce lat 30 ubiegłego wieku i od 1960 roku do dnia dzisiejszego. Pomiędzy tymi okresami temperatury cechowały się normalnym przebiegiem. „Przyhamowanie wzrostu temperatury może mieć kilka przyczyn np. zmniejszenie aktywności Słońca czy wzrost ilości aerozoli w atmosferze wyemitowanych podczas II Wojny Światowej” – wyjaśnia Santtu Mikkonen, badacz Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.

oulu-109494_1920
Zima w fińskim mieście Oulu.

 

W Finlandii w ciągu ostatniej dekady, średnia roczna temperatura wzrosła o około 0,5°C, czyli ponad dwukrotnie więcej niż temperatura globalna. Według badań profesora Ari Laaksonena z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Fińskiego Instytutu Meteorologicznego największe dodatnie anomalie średniej temperatury występują w listopadzie, grudniu i styczniu. Cieplejsze stają się również miesiące wiosenne, natomiast okres letni cechuje się normalnym przebiegiem temperatury.

Skutkiem dodatnich anomalii temperatury jest m.in. późniejsze zamarzanie jezior, wcześniejsze topnienie lodu i śniegu, czy przedwczesne zakwitanie drzew. Mikkonen podkreśla, że trend wzrostowy średnich temperatur będzie się nadal utrzymywać.