Kosmos
Zdjęcie (pixabay.com)

NASA opublikowała mozaikę zdjęć przedstawiającą część Wielkiej Galaktyki w Andromedzie w miażdżącej rozdzielczości 1.5 miliarda pikseli. Jest to najbardziej szczegółowy obraz tego obiektu, jaki kiedykolwiek powstał. Do jego stworzenia użyto tysięcy pojedynczych zdjęć zrobionych za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Mozaika zawiera obrazy ponad 100 milionów (!) gwiazd, co jest i tak kroplą w morzu biliona gwiazd w całej galaktyce. Pole obrazu w jego szerokości rozciąga się na 40 tys. lat świetlnych i obejmuje obszar od centrum w kierunku jednego z brzegów obiektu. Poza kadrem znalazły się najdalsze rejony fotografowanej części galaktyki oraz cała przeciwna od jej centrum strona.

Nie jest możliwe, aby na monitorze komputera podziwiać tak duży obraz. Przeciętna rozdzielczość wyświetlaczy powoduje utratę ok. 99.9% szczegółów mozaiki. Dlatego też powstała wersja interaktywna grafiki, gdzie możemy powiększać wybrany obszar do największej rozdzielczości.

Mozaika dostępna jest pod adresem: http://www.spacetelescope.org/images/heic1502a/zoomable/

Wielka Galaktyka w Andromedzie to obiekt z tzw. katalogu Messiera oznaczony numerem M31. Znajduje się ona w konstelacji Andromedy i jest oddalona od nas o 2.5 miliona lat świetlnych. Jest to jednocześnie najdalszy obiekt na niebie widoczny gołym okiem.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.