Uwaga na groźną gołoledź w Polsce
Uwaga na groźną gołoledź w Polsce (pixabay.com)

Opady deszczu marznącego, oraz deszczu lodowego, które występują w Polsce już od trzech dni, spowodowały, że prądu elektrycznego nie ma już niemal 80 tysięcy odbiorców. Dotyczy to województwa Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego.

Jak na tą chwilę najgorsza sytuacja panuje w Wielkopolsce, w powiecie Ostrowskim i w powiecie Ostrzeszów. W tamtych regionach, na skutek silnego oblodzenia linii energetycznych, prądu nie kilka tysięcy odbiorców, a w całym województwie około 30 tysięcy.

Niewiele lepiej jest w województwie Lubelskim. Wczoraj rano co najmniej 30 tysięcy gospodarstw domowych było bez zasilania. Jednak sytuacja do godzin wieczornych uległa znacznej poprawie, wieczorem prądu nie miało około 15 tysięcy odbiorców. „Służby Pogotowia Energetycznego wraz z firmami zewnętrznymi usunęły większość awarii, jednak w ich miejsce powstawały nowe. Oblodzone linie i łamiące się gałęzie – to najczęstsza przyczyna przerw w dostawie energii elektrycznej. Prace naprawcze będą dziś kontynuowane” – informuje PGE Dystrybucja. Najgorsza sytuacja panowała w Zamościu i Tomaszowie Mazowieckim, w tych miastach zostało zerwanych kilkanaście lin średniego i wysokiego napięcia. Niestety sytuacja w Rejonie Energetycznym Zamość znowu się pogorszyła. O godzinie 6:00 bez prądu było około 11 tysięcy mieszkańców. Obecnie jest już około 16-17 tysięcy odbiorców bez prądu.

Na Podkarpaciu najgorsza sytuacja panuje w gminach: Annopol, Janów Lubelski, Modliborzyce, Ożarów, Trzydnik i Ćmielów. W tych regionach bez prądu pozostaje około 18 tysięcy odbiorców. Zła sytuacja panuje także w Rejonie Energetycznym Staszów i Jarosław. Tam prądu nie ma ponad 12 tysięcy gospodarstw domowych.

W województwie Świętokrzyskim zasilania nie ma ponad 20 tysięcy odbiorców. Najgorsza sytuacja panuje w gminie Skarżysko, gdzie bez prądu jest około 14 tysięcy odbiorców. W okolicach Ostrowca bez prądu jest około 7 tysięcy mieszkańców.

O wiele lepsza sytuacja panuje w województwie Łódzkim. Wczoraj wieczorem bez prądu było prawie 20 tysięcy mieszkańców. Aktualnie bez prądu zostaje kilka tysięcy odbiorców.

Jak widać sytuacja w naszym kraju w dalszym ciągu jest bardzo niekorzystna. Na szczęście opady marznącego deszczu z godziny na godzinę przechodzić będą w opady śniegu. Przez najbliższe kilka godzin sytuacja pogorszy się w województwach południowych, gdzie dopiero teraz zaczęła napływać chłodna masa powietrza. Jednak również tam w godzinach popołudniowych opad deszczu, przejdzie w śnieg.

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda ludzi bo bez prądu ciężko żyć, ale widok takich drzew jest no cóż nie da się określić inaczej jak- przecudny

    • No tak, jak się siedzi w centrum miasta, i się pije ciepłą herbatkę, w bloku 10 piętrowym to dziwne by takie zjawisko miało u Ciebie miejsce.

Comments are closed.