Nocna burza z groźnym szelfem

Najbliższe godziny miną pod znakiem burzowej aury. Groźne burze już od rana przechodziły nad Polską, ale te najgroźniejsze mają wystąpić dzisiejszym popołudniem oraz najbliższą nocą.

Groźne burze nad Polską

Groźne zjawiska burzowe przyniesie nam niż znad morza Północnego i związane z nim fronty atmosferyczne, które obecnie zaznaczają się nad Polską.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

Obecnie do Polski napływa ciepłe powietrze z południa, natomiast już jutro zaznaczą się chłodniejsze masy pochodzenia atlantyckiego.

Burze w Polsce przyniosły zniszczenia

Najgroźniejsze zjawiska wystąpią w południowo wschodniej ćwiartce kraju, a także na północnym wschodzie. Głównym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, punktowo do 30 mm, porywy silnego wiatru do 80-100 km/h, a także opady gradu do 3-4 cm. Możliwe powstanie zjawiska downburst.

Od zachodu kraju wkracza kolejna strefa burz, która związana będzie z chłodnym frontem atmosferycznym. Burze nie powinny być tak groźne, jak te występujące w ciągu dnia. Przyniosą ulewy do 20 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h.

https://www.facebook.com/Tarnow998/posts/2409837712583952

Informacje o zniszczeniach pojawiają się przede wszystkim w województwach małopolskim i podkarpackim. Pojawiła się informacja o wystąpieniu trąby powietrznej w miejscowościach (m.in. Łękawica i Jodłówka-Wałki), lecz przyczyną zniszczeń było zjawisko downburst. Porywy wiatru mogły dochodzić do 120 km/h.

Burza w Tarnowie na filmie ul. LwowskaDziękujemy za nadesłany film

Opublikowany przez Tarnów 998 Środa, 7 sierpnia 2019

Urwanie chmury wystąpiło w Jaśle, gdzie pojawiły się rozległe rozlewiska i podtopienia.

Najbliższa noc także burzowa

Przypominamy, że także najbliższa noc zapowiada się bardzo burzowo. Już teraz komórki burzowe przemieszczają się nad zachodnią i centralną częścią kraju.

Burze w Polsce
Burze w Polsce. Grafika radar-opadow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here