Pajęcza sieć
Pajęcza sieć (pixabay.com)

Bardzo ciekawego odkrycia dokonali angielscy naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie. Okazuje się, że pająkom w łapaniu swoich ofiar pomaga elektryczność. Klej, którym pokryte są sieci powoduje powstanie ładunku elektrostatycznego, który zniekształca pole wokół sieci oraz dodatkowo przyciąga przelatujące nieopodal owady.

Właściwości elektrostatyczne pajęczej sieci

Klej, którym pokryte są pajęcze sieci posiada właściwości elektrostatyczne, który może przyciągać małe drobinki od pyłku kwiatów do małych owadów. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksford dowiedli także, że klej może zniekształcać pole grawitacyjne Ziemi. W wyniku tego przelatujący owad, praktycznie nie zauważa sieci.

Swoje badania naukowcy publikują w czasopiśmie Naturwissenschaften, wyjaśniają w nich jak nawet tak mały ładunek elektrostatyczny potrafi przyciągnąć fruwające obiekty niezależnie od ich ładunku elektrycznego – dodatniego czy ujemnego. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że nawet zwykła sieć pajęcza, którą możemy znaleźć w naszym ogrodzie potrafi zniekształcać pole grawitacyjne Ziemi.

Niemal wszystkie owady potrafią wyczuć nawet małe zakłócenia pola elektrycznego, jednak zakłócenia powodowane przez pajęczą sieć są bardzo małego zasięgu. Powoduje, to że owad zauważa ten fakt tuż przed pajęczą siecią, nie mogąc już zareagować. W wyniku tego pakuje się prost w pułapkę kończąc jako obiad pająka.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.