Pogodne niebo, lato w pełni

Przed nami prawdopodobnie najgorętsze dni tego lata. W najbliższy weekend w wielu miejscach w kraju termometry pokażą 34-35°C. Będzie to kilkudniowy atak upałów więc warto przypomnieć jak uchronić się przed tak wysokimi temperaturami, aby nie ponieść uszczerbku na zdrowiu.

Unikajmy przebywania na pełnym słońcu

Na pewno najważniejszą kwestią jest nieprzebywanie na zewnątrz, a jeśli jest to już koniecznie to należy mieć jakieś okrycie głowy. Warto też będzie posmarować ciało różnorodnymi kremami, które nawilżą skórę i ochronią ją przed oparzeniami. Jeśli przebywasz w pomieszczeniu to zamknij okna i jeśli to możliwe zasłoń żaluzjami bądź roletami. Ograniczy to napływ ciepła z zewnątrz. Jeśli jesteś na plaży, staraj się od czasu do czasu znaleźć jakieś miejsce, gdzie jest cień. Podczas tak wysokich temperatur nie warto przebywać zbyt długo na słońcu.

Pijmy dużo wody

Pij dużo wody mineralnej. Zbyt rzadkie picie płynów może doprowadzić nawet do odwodnienia. Staraj się ograniczać picie napojów alkoholowych. Mimo, że zaspokoją one pragnienie to i tak mogą spowodować dalsze odwodnienie organizmu. No i najważniejsze – ubieraj się w luźnie, jasne ubrania. Powinny one zakrywać jak największą część ciała. Na koniec należy pamiętać, że jeśli podczas upałów będziesz przebywał w lesie czy na podsuszonych łąkach staraj się nie rozpraszać ognia. Podczas upałów wzrasta zagrożenie przeciwpożarowe, a takowe rozpraszanie może wywołać pożar.

Miejmy nadzieję, że nadchodzące upały nie przyniosą żadnych ofiar śmiertelnych i jak największa ilość osób przystosuje się do naszych rad!