Jak wyglądał Mars
Zdjęcie (NASA)

Być może teraz Mars jest przeraźliwie pustą planetą, jednak miliardy lat temu wcale tak być nie musiało. Bardzo możliwe, że Czerwona Planeta była ciepłym i deszczowym światem – wyobrażenia na ten temat przedstawia w swojej ostatniej animacji NASA.

Animacja została opublikowana 13 listopada, pokazuje w jaki sposób zmieniał się klimat na Marsie, od sprzyjającego występowaniu życiu z ogromnymi oceanami do wyjałowionego i skalistego jaki znamy dzisiaj. Zobacz jak zdaniem NASA mógł wyglądać Mars miliardy lat temu.

Zagadkowa animacja

Animacja rozpoczyna się dokładnie 4 miliardy lat temu, pokazany obraz bardzo szybko przemieszcza się po planecie. Naszym oczom pokazuje się całkowicie inny widok – chmury przecinające błękitne niebo oraz morza i oceany. W pewnym momencie wszystko zaczyna się zmieniać, robi się bardzo sucho, znika wilgoć z gleby i atmosfery. Wszystko jest czerwone, rdzawe, a niebo siwo-różowe. Krótki film kończy się na przedstawieniu sondy MAVEN – jest to kolejna misja kosmiczna (sonda wystartowała wczoraj tj. 18.11.2013), w czasie której naukowcy chcą zbadać w jaki sposób Czerwona Planeta straciła swoją atmosferę. Odkrycia mogą okazać się przełomowe i pozwolić jeszcze lepiej poznać planetę Mars.

Bardzo niskie temperatury i cienka atmosfera sprawia, że niemożliwe jest znalezienie skroplonej wody. Skąd zatem wiadomo, że na Marsie była woda? Dowodzą tego składniki ziemi i minerały znalezione na Czerwonym globie, że planeta musiała posiadać gęstszą atmosferę i wodę na swojej powierzchni w przeszłości. Dodatkowo wyżłobienia w skałach na Marsie, są podobne jak te na Ziemi, a źródła ich powstania dopatruje się właśnie od działania wody.