Domowej roboty klimatyzator
Domowej roboty klimatyzator. Zdjęcie: theblaze.com

Upały, upały i jeszcze raz upały. O ile w zimie naprawdę męczące potrafią być mrozy, to w naszym odczuciu znacznie ciężej jest znieść wysokie temperatury. Postanowiliśmy zaprezentować Państwu ciekawy sposób radzenia sobie z upałem na własną rękę, czyli krótki instruktarz jak zrobić domowy klimatyzator i to własnej roboty.

Za oknem 35°C, a w mieszkaniu 30°C? To właśnie urok upałów, niektóry z nas lubią taką pogodę, a niektórzy nie. Są różne sposoby radzenia sobie z upałem, najrozsądniejszy – to po prostu nie wietrzenie mieszkania nagrzanym powietrzem, zamykanie i zasłanianie okien. Niestety jest to rozwiązanie na krótką metę, gdyż ściany i okna tak czy inaczej w końcu nagrzeją wnętrze domu, a wtedy już nie ma zmiłuj się. Na ratunek przychodzi klimatyzator – poniżej prezentujemy jak go zrobić.

Co będzie potrzebne?

 • Styropianowy pojemnik – cena od 20 do 40 zł (używany)
 • Kostki lodu
 • Mały wiatrak – cena od 20 do 30 zł
 • Taśma – 5 zł
 • Plastikowa rurka – 10 zł
 • Nóż – jakikolwiek, byle ostry

Cena zestawu waha się zatem od 55 zł do 85 zł, to chyba nie dużo za przyjemny chłód. A teraz spieszymy się z wyjaśnieniem co będziemy „budować”, o coś takiego:

Urządzenie jak widać jest wysoko zaawansowane technicznie, niestety nie mieliśmy okazji przetestować jego działania. Na razie testy odbywały się, w niektórych laboratoriach domowych. Wydaje się jednak, że urządzenie jest całkiem skuteczne. Teraz po kolei, jak to „skonstruować”:

 1. Wycinamy w pokrywie otwór, w którym umieszczamy wiatrak
 2. Wycinamy otwór, w którym umieścimy rurę, i przez który wydmuchiwane będzie chłodne powietrze
 3. Umieszczamy rurę w otworze i dokładnie zaklejamy, aby było szczelnie
 4. Do środka wrzucamy dużą ilość lodu. Mogą być też inne „bonusy”
 5. Zakrywamy i uruchamiamy wiatrak

Tak jak wspomnieliśmy urządzenie jest w fazie zaawansowanych testów, duże koncerny modlą się, aby nie doszło do zbytniego rozpowszechnienia tego rozwiązania. Poniżej zamieszczamy nagranie, gdzie przedstawione jest krok po kroku jak skonstruować własny klimatyzator.

Naprawdę ciekawi jesteśmy osiągnięć tego „wynalazku”. Na nagraniu autor mierzy temperaturę otoczenia, która wynosi 36°C, po czym uruchamia „klimę” i umieszcza termometr bezpośrednio w wylocie nawiewu. Okazuje się, że wydmuchiwane powietrze ma około 14°C!

Zachęcamy, aby obejrzeć do końca, gdyż tego typu klima ma również inną zaletę. Kto z Was się przekonał?