Białe święta Bożego Narodzenia
Białe święta Bożego Narodzenia (pixabay.com)

W tym roku pogoda nie dopisała, co zresztą stało się już niepisaną tradycją świąt Bożego Narodzenia w Polsce, które niestety zazwyczaj nie są białe. Aura, która nam wówczas towarzyszy, albo przypomina jesień lub mamy do czynienia z paskudną odwilżą. Jedna i druga pogoda nie jest mile widziana, gdyż nic tak nie oddaje klimatu świąt Bożego Narodzenia, gdy za oknami jest biało.

Z jaką pogodą mieliśmy w ostatnich latach. W 2012 roku pogoda przed samymi świętami wyglądała bardzo zachęcająco. Zima zaczęła się od początku grudnia i wydawało się, że już nie odpuści. Niestety tuż przed świętami pojawił się front atmosferyczny, z którego padał śnieg, jednak za frontem napłynęło ciepłe powietrze i w całym kraju pojawiła się odwilż. Temperatury wyniosły od 2-3*C na wschodzie, przez 4-6*C w centrum, a na zachodzie było nawet 7-9*C.

Święta w 2011 roku pogoda również nas nie rozpieszczała, gdyż znów mieliśmy do czynienia z odwilżą. Na wschodzie mieliśmy do czynienia z delikatną zimą, zaś na zachodzie było do 3 stopni – taka pogoda była w wigilię. 25 grudnia było jeszcze cieplej nawet do 6 stopni C, padał deszcz, w wielu regionach pojawiła się gołoledź.

Z ostatnich lat wyróżnić należy rok 2010, ponieważ wtedy było śnieżnie i mroźnie. Z południa kontynentu nad Polskę sięgnął niż wydajny opadowo, który zaciągnął trochę ciepła nad południe naszego kraju, zaś na północy i zachodzie kraju było zimno i sypał śnieg. W pierwszy i drugi dzień świąt również było zimno i śnieżnie.

Przypomnijmy jeszcze rok 2009, czy wtedy było zimowo? Niestety też nie, w tym roku dużą aktywnością wykazywał się Atlantyk, gdyż z zachodu Europy nad Polskę napływały kolejne fronty, sprowadzając raz ciepłe raz zimne powietrze. Niestety w ten sposób w czasie świąt mieliśmy ciepłą i deszczową aurę  do 10*C.

Od początku tego wieku tylko 3 razy święta były białe, miało to miejsce w roku 2001, 2002 i 2010, w pozostałych latach było albo ciepło i deszczowo, albo nad naszym krajem postępowała odwilż.

2 KOMENTARZE

  1. Czyli to już tradycja 🙂 a dzisiaj coś czuje, że padną rekordy ciepła. Na Śląsku jest już miejscami ponad 10 *C

  2. Rzeczywiście jest bardzo ciepło, a mówiłem, że przez rozwój niżów na zachodzie do Polski napłynie jeszcze cieplejsze powietrze:)

Comments are closed.