Cmentarz, święto Wszystkich Świętych
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Jaką pogodę mieliśmy rok temu na święta? To pytanie na pewno padnie w niejednym domu, podczas wielu tego dnia, spotkań rodzinnych. Postanowiliśmy sprawdzić z jaką aurą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

W ubiegłym roku było cieplej niż dzisiaj, ale nie wszędzie. Na północnym wschodzie kraju wystąpiły mgły, a do tego było pochmurno i chłodno, bo zaledwie 2-3 stopnie. Nieco wyższe temperatury panowały na południowym wschodzie, gdyż tu temperatura wzrosłą do 6-7°C. Im dalej na zachód tym cieplej, ale też więcej opadów. W centrum było do 10°C, a na polskim biegunie ciepła 14-15°C.

2015 rok przyniósł naprawdę ciepłą aurę. Na zachodzie kraju temperatura wzrastała w pobliże 20 stopni, osiągając na oficjalnych stacjach meteorologicznych wartości do 17-19°C. Tak było na południowym zachodzie, z kolei na południu notowaliśmy do 16-17°C, a na północy do 12-13°C. Bardzo ciepłej aurze towarzyszyło słońce, ale tylko na południu.

W 2014 roku pogoda na Wszystkich Świętych dopisała, nie zanotowaliśmy większych opadów, a do tego było bardzo ciepło. Szczególnie na zachodzie kraju, gdzie temperatura potrafiła wzrosnąć do 15-18°C. Wyraźnie chłodniej było na wschodzie, gdzie do temperatura oscylowała w granicach od 6-8°C, a do tego było bardzo pochmurno i pojawiała się mżawka.

Wszystkich Świętych w 2013 roku pogoda była dla nas łaskawa. Zachmurzenie pojawiło się tylko na zachodzie kraju, z sprawą frontów atmosferycznych z zachodu i północy Europy. Do tego pojawiły się opady słabego deszczu oraz mżawki. W pozostałych regionach było  dosyć pogodnie. Co najważniejsze było ciepło – od około 9°C na zachodzie, do 14-15°C na wschodzie kraju.

W 2012 roku w październiku bardzo szybko do naszego kraju zawitała zima. Nocami temperatura potrafiła spadać do -10°C, a na polach leżało już kilka centymetrów białego puchu. Jednak do końca października zdążyło się ocieplić i nie było tak źle, temperatury wyniosły od 8 do 11°C, było jednak pochmurno i miejscami deszczowo.

Święta w roku 2011 były zdecydowanie przyjemniejsze, tego dnia było pogodnie i sucho w całym kraju. Temperatury również sprzyjały odwiedzaniu grobów naszych bliskich. Termometry wskazały od 11°C na Suwalszczyźnie do 15°C na Dolnym Śląsku.

Równie przyjemnie było w roku 2010, dopisywało nam słońce i pogodne niebo, temperatura maksymalna wyniosła od 11-13°C na północy do 15-17°C. Miejscami było jeszcze cieplej.

W 2009 roku pogoda także dopisywała było w miarę słonecznie, a temperatury wynosiły od 6 do 9°C. Rok 2009 spora część osób skojarzy sobie z październikiem, gdy w połowie miesiąca zawitała zima, a na Lubelszczyźnie w ciągu nocy spadło, aż 15 cm śniegu. Pogoda potrafi być przewrotna.

W ostatnich latach pogoda nas rozpieszczała, było ciepło lub bardzo ciepło i przeważnie pogodnie. Epizody deszczowe były raczej marginalne. Czy jest to już stały trend czy kwestia przypadku? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.

Pamiętajmy oczywiście o zachowani ostrożności na drogach.