Opady śniegu, zima w Polsce

Ostatnie dni grudnia po wietrznym i nieprzyjemnym wtorku przyniosą lekką zimę na wschodzie oraz typową jesienną pogodę na zachodzie. W Sylwestra powinniśmy się bawić przy pogodnej, ale chłodnej aurze.

Wtorek

We wtorek na pogodę w Polsce wpływać będzie zatoka niżowa znad Łotwy i Estonii. Napływać będzie ciepłe powietrze z północnego zachodu, lecz będzie bardzo wietrznie. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju powieje maksymalnie do 70-80 km/h. Wystąpią również opady konwekcyjne, przeważnie na wschodzie gdzie padać może każdy rodzaj opadu. Temperatura wzrośnie od 1-2°C na południowym wschodzie, przez 3-4°C w centrum i na wschodzie, do 6-8°C na zachodzie.

Środa

Wiatr zmieni kierunek na północy i do Polski zacznie napływać zimne powietrze, wystąpią również opady śniegu, który występować będzie wyłącznie we wschodniej części Polski. Na Wybrzeżu Gdańskim wystąpi efekt jeziora. Nadal spodziewamy się silniejszych podmuchów wiatru do 50 km/h. Temperatura wyniesie od 0-1°C na wschodzie, do 2°C w centrum i 3-4°C na zachodzie.

Czwartek

W czwartek nad centralną Europą rozlokuje się wyż, który do części kraju sprowadzać będzie zimne powietrze. Tym samym na wschodzie temperatura wzrośnie do -1/-2°C, centrum do 1-2°C, a na krańcach zachodnich do 4-5°C. W całym kraju sporo przejaśnień i chwil ze słońcem, niestety nie na zachodzie, gdzie może wystąpić stratus. Uspokoi się również wiatr.

Piątek

Niewiele zmieni się w pogodzie piątek, gdyż na pogodę nadal wpływać będzie wyż, którego centrum znajdzie się nad Polską. Nie będzie padać, ale nie zabraknie chmur stratus, których spodziewamy się na wschodzie. Temperatura bez większych zmian, od -1-0°C na wschodzie, do 4-5°C na zachodzie.

Weekend

W sobotę, czyli 31 grudnia aura nie ulegnie zmianie. Zrobi się nieco chłodniej, ale będzie pogodnie, zatem aura sprzyjać będzie zabawie na świeżym powietrzu. Tempeartura wyniesie od -1/-2°C na wschodzie, do 3-4°C na zachodzie. W niedzielę, a zatem pierwszy dzień Nowego Roku wciąż pogodnie, a miejscami wręcz bezchmurnie. Na termometrach ujrzymy od -1-0°C w centrum i na wschodzie, do 2-3°C na zachodzie.

Mamy dobrą wiadomość dla osób, które nie mogą się doczekać zimy z prawdziwego zdarzenia. Obecnie prognozy wskazują na powrót blokady cyrkulacji strefowej oraz „uspokojenie” Atlantyku. Oznacza to spływ zimnych mas powietrza daleko na południe kontynentu i możliwość powstania wydajnych opadowo frontów atmosferycznych.