Naukowcy z Uniwersytetu w Sussex przeprowadzili badania nad pszczołami. Do eksperymentu użyto ogrodu, w którym owady mogły odwiedzać różne kwiaty. W czasie trwania testu naukowcy liczyli ilość odwiedzanych przez owady kwiatów. Ich badania dowiodły, że rośliny przyjazne owadom, są po prost ładne, tanie i łatwe w uprawie w porównaniu do tych mniej odwiedzanych. O swoich badaniach naukowcy informują w Journal of Functional Ecology.

Jak podaje jeden ze studentów uczelni Mihail Garbuzov, w eksperymencie użyto 32 różnych odmian popularnych roślin ogrodowych. Wśród nich wyróżniały się te, które zawierały więcej nektaru lub wydzielały intensywniejszy zapach. Niestety wcale nie okazały się atrakcyjniejsze od pozostałych roślin. Badania nie wyczerpują tematu, są jednak dowodem, że niektóre z roślin przyciągają więcej pszczół i owadów przenoszących pyłki od pozostałych.

Celem eksperymentu, jak donosi prof. Francis Ratnieks było zdobycie pewniejszych dowodów i danych na temat ilości owadów, które odwiedzają konkretny kwiat, aby zebrać nektar czy pyłek. Dlatego jeśli chcemy, aby pszczoły częściej odwiedzały nasz ogród zalecamy posadzić ogórecznik, lawendę, majeranek i georginie.