Bardzo powoli topnieje lód na Wielkich Jeziorach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ostatnio tak długo utrzymywał się w 2003 roku, gdy ostatecznie stopniał 29 maja. Jak pokazują ostatnie zdjęcia lodu jest już bardzo mało, ale w historii pomiarów zasięgu i okresu występowania pokrywy nie utrzymywała się ona aż tak długo.

Superior_ice_5_31_2014_Lake_Su
Jezioro Górne – zdjęcie z dnia 31 maja 2014 (fot. @LAKSuperiorFoto)

Jak pokazują ostatnie zdjęcia lodu jeszcze trochę zostało. Interesujący jest fakt, że utrzymuje się on jeszcze do dnia dzisiejszego , co dotychczas jeszcze nie miało miejsca.

Ten ewenement w najbliższym czasie zakończy swój byt, jeśli tak możemy to ująć, gdyż w regionie panują bardzo wysokie temperatury przekraczające 25*C. Dlatego też szacuje się, że do końca tego tygodnia lód zniknie na dobre i pozostanie po nim tylko wspomnienie.

Jak szacuje NOAA, do 31 maja bieżącego roku, na około 2,1% powierzchni wód jeziora Górnego znajdowała się pokrywa lodowa. Przedstawia to poniższa ilustracja. Zapewne z powodu wiatrów wiejących z północy i specyficznych prądów panujących w jeziorze, lód skoncentrował się w jego południowych częściach.

zasięg lodu

Przypominamy, że rekordowo duża pokrywa lodowa jest efektem wyjątkowo mroźnej i śnieżnej zimy w Stanach Zjednoczonych.