W piątek 6 lutego 2015 roku największa planeta Układu Słonecznego – Jowisz znajdzie się w tak zwanej opozycji. Jest to układ, w którym dany obiekt znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie obserwatora, niż Słońce. Geometria tego zjawiska niesie za sobą kilka ciekawych faktów.

Jowisz tego dnia wzejdzie w momencie, gdy Słońce znajdzie się na zachodnim horyzoncie. Planeta z kolei zajdzie za horyzont kolejnego poranka, gdy Słońce wzejdzie nad wschodni horyzont. Najwyżej na niebie Jowisz znajdzie się dokładnie nad południowym horyzontem o północy, gdy Słońce schowane jest centralnie pod północnym horyzontem.

Gdy obiekt widziany z Ziemi znajdzie się w opozycji do Słońca, jest on również najbliżej Ziemi w danym przedziale czasowym. Jego rozmiary kątowe na sferze niebieskiej są większe, niż zazwyczaj. Warunki do obserwacji są zatem dużo dogodniejsze. W przypadku Jowisza widać więcej szczegółów powierzchni jego chmur, a księżyce galileuszowe są łatwiej dostrzegalne. Już niewielka lornetka ukaże nam je jako punkciki w pobliżu planety.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
ŹRÓDŁONASA
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.