Kilka dni temu amerykańskie AccuWeather wydało prognozę na zimę 2014/2015. Wczoraj swoje przewidywania ujawnili włoscy meteorolodzy. Ich sezonowy model OPI, który ma dużą sprawdzalność – przewiduje, że zima w Europie zapisze się jako mroźna i śnieżna. 

Wyliczenia modelu OPI pokazują, że podczas nadchodzącej zimy nad Europę środkową i środkowo-wschodnią mają spływać wiry polarne. Przyniosą one mróz i śnieżyce, również na terenie naszego kraju. Nie tylko Europa będzie się zmagała z mrozem i śnieżycami, również Stany Zjednoczone będą doświadczały spływów wirów polarnych. Spływom niżów ma pomóc ujemna oscylacja AO. Włosi sugerują również, że ich prognozy odbiegają od innych prognoz sezonowych co jest swego rodzaju niepewnością, jednak wykazują oni sporą pewność siebie w  prognozach, które wydają.

Włoscy meteorolodzy to drudzy, po amerykańskim AccuWeather, którzy wieszczą mroźną i śnieżną zimę na terenie Europy środkowej i środkowo-wschodniej. Miejmy nadzieję, że obie instytucje się nie mylą i w ciągu najbliższych miesięcy doznamy prawdziwej zimy.

Podajemy również bezpośredni odnośnik to prognozy – link