Huragan Dorian | Źródło: https://www.noaa.gov/

Obecnie huragan Dorian zbliża się do wybrzeża południowej Karoliny. Od kilku dni napływają wieści dotyczące zniszczeń na Bahamach i niestety, bilans może okazać się katastrofalny.

Zniszczone Bahamy

W chwili uderzenia w Bahamy, Dorian był huraganem 5. kategorii, który generował wiatr ciągły 295 km/h, a porywy osiągały 350 km/h na godzinę. Początkowa trajektoria poruszania się huraganu wskazywała, że uderzy on Florydę, jednak po wejściu nad Bahamy, Dorian stał się stacjonarny, czyli poruszył się z minimalną prędkością, przez co ponad kilkadziesiąt godzin oddziaływał na Bahamy.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, mieszkańcy, którzy pozostali na wyspach musieli walczyć z takim wiatrem i wysoką falą sztormową przez kilkadziesiąt godzin. Minister zdrowia Bahamów poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych huraganu wynosi 20, lecz bilans ten może wzrosnąć, wiele osób jest poszukiwanych. Uszkodzonych zostało co najmniej 13 tysięcy domów, a wyspa o nazwie Wielkie Abaco została w bardzo dużej większości zniszczona. Natychmiastowej pomocy potrzebuje około 70 tysięcy ludzi. Skalę zniszczeń widać na poniższych obrazkach:

Przewidywana trasa huraganu Dorian

Obecnie huragan Dorian jest huraganem 2. kategorii generujący wiatr ciągły o prędkości 175 km/h, a w porywach przekraczającym 200 km/h. W tym momencie na uderzenie huraganu oczekuje Karolina Południowa, a następnie Dorian będzie poruszał się wzdłuż wybrzeża by dotrzeć do Karoliny Północnej. Oprócz potężnego wiatru, wielkim zagrożeniem będzie bardzo wysoka fala sztormowa oraz intensywne opady deszczu. Dodatkowo, na zewnątrz od oka, wbudowane są komórki burzowe generujące bardzo silne tornada. Na terenie dwóch Karoliny oraz stanie Georgia, a wcześniej również Florydzie przeprowadzono ewakuację około 3 miliona osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here