Sytuacja na rzekach w Polsce powoli wraca do normy, tak naprawdę skończyło się na lokalnych uszkodzeniach. Dodatkowo wały są na bieżąco uszczelniane, do tego poziom rzek szybko opada. Zgoła inna sytuacja panuje w państwach Bałkańskich, które przyjęły znacznie większe ilości deszczu niż południe Polski. W konsekwencji obecna powódź jest największą od wielu lat.

Wielka woda spowodowała masowe migracje i ewakuacje ludności w Bośni i Hercegowinie, gdzie obecna powódź jest najgorsza od 120 lat! Niestety zbiera także śmiertelne żniwo, we wszystkich krajach bałkańskich dotkniętych powodzią zginęło już przynajmniej 47 osób. Jest także wiele zniszczeń, pozalewane zostały domy, kościoły meczety, zniszczone drogi i mosty. Bardzo trudna sytuacja wciąż panuje w Bośni i Hercegowinie, Serbii i Chorwacji.

Władze zalanych terenów obawiają się wybuchu epidemii z powodu rozkładających się w wodzie zwłok zwierząt. Wydano także ostrzeżenie o 120 tysiącach min, które zostały podłożone jeszcze w czasie wojny,  a wielka woda mogła je wymyć.

Powódź na Bałkanach
Powódź na Bałkanach. Grafika ECHO

W samej Bośni ewakuowano ponad 100 tysięcy osób, kolejne dziesiątki tysięcy zostały tymczasowo przesiedlone do sąsiednich krajów. To największa akcja ewakuacyjna od czasów wojny z lat 1992-1995 – powiedział Stanko Sliskovic, szef sztabu kryzysowego. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata z powodu pojawiających się osuwisk ziemi, których zanotowano już ponad 2 tysiące.

Władze Bośni i Hercegowiny podają, że z 3,8 miliona mieszkańców przynajmniej 25% z nich zostało dotkniętych powodzią. Ponad milion osób nie ma dostępu do czystej wody.

W Serbii osób dotkniętych powodzią jest blisko 600 tysięcy z ponad siedmiu milionowej populacji tego kraju. Władze mówią w prost to kataklizm jakiego jeszcze nie widziały. Domy dosłownie zmywane są z wodą, wszędzie pojawiają się poważne osuwiska ziemi.

Podobnie jest w Chorwacji, gdzie wielka woda także poczyniła ogromne straty. Brakuje wody, jedzenia, leków i ubrań. Kraje europejskie już udzieliły pomocy poszkodowanym przez powódź państwom. Obecnie sytuacja powoli wraca do normy. Przypominamy, że region nawiedziły olbrzymie ilości opadów. w ciągu 40 godzin spadła norma opadów dla 4 miesięcy!