Nie mamy nawet chwili odpoczynku od typowo brytyjskiej pogody. Silny wiatr, deszcz oraz zmienne temperatury sukcesywnie uprzykrzają nam codzienny tryb życia. Nadchodzi koniec ostatniego miesiąca w roku, a my za oknami nadal nie mamy białych krajobrazów. Wielkim zaskoczeniem w sobotni dzień były burze, jakie przetoczyły się przez północną część Polski.

Kres brzydkiej deszczowej pogody widać na horyzoncie, jednak zanim to nastąpi będziemy musieli zmierzyć się z bardzo wietrznymi dniami – poniedziałkiem oraz wtorkiem. W tych dwóch dniach, a szczególnie w tym pierwszym wiatr bardzo utrudni funkcjonowanie mieszkańcom całego kraju.

Powodem wichury jest kolejny głęboki układ niskiego ciśnienia, który przywędrował do nas znad północnego Atlantyku. Orkan nazwany imieniem „Freja” może być jeszcze groźniejszy od „Aleksandry”, który przetoczył się na początku drugiej dekady grudnia. W prawie całej Polsce wiatr osiągnie, a nawet przekroczy wartość 70 km/h. Jedynymi regionami, gdzie wichura nie powinna narobić szkód są krańce wschodnie, oraz północny wschód kraju.

Poniedziałek – apogeum wichury

Najsilniejszego wiatru spodziewamy się poniedziałek za dnia, kiedy to nad całą Polską zalegać będzie gruba warstwa deszczowych chmur. Widok za oknem nie będzie zachęcał do wychodzenia na zewnątrz oraz nie będzie sprzyjać ostatnim przedświątecznym zakupom. Będzie silnie wiało, a do tego intensywnie padał deszcz.

wiatr1

Przewidywane porywy wiatru na dzień: 22.12.2014. Kreski na warstwicach oznaczają wewnętrzny obszar określonych porywów wiatru

Wtorek – wichura na mniejszym obszarze Polski

Drugi dzień tygodnia przyniesie nam ciąg dalszy wietrznej, oraz deszczowej pogody. Padać będzie nad całym krajem z tym, jednak po południu opady ustaną w południowej części kraju, natomiast na północy utrzymają się do wieczora oraz przez sporą część nocy.

wiatr2

Przewidywane porywy na dzień 23.12.2014

Spodziewamy się, że największe zniszczenia wiatr ponownie wyrządzi na pogórzu, gdzie wystąpi halny. Modele przewidują, że na Kasprowym Wierchu powieje ponad 130 km/h, w związku z czym silne porywy wystąpią także w niższych partiach gór oraz pozostałych regionach podgórskich. Bardzo silne porywy wiatru występować będą również na wybrzeżu, gdzie może powiać nawet ponad 100 km/h.