Wiosenny zachód słońca

Już w czwartek czeka nas kolejne uderzenie ciepła z południa kontynentu. Lokalnie temperatura skoczy w pobliże 20 stopni Celsjusza. Niestety bardzo ciepłej aurze towarzyszyć będzie silniejszy wiatr.

Skąd ocieplenie?

Ocieplenie przyniesie nam nam głęboki niż znad Wysp Brytyjskich, który w najbliższych godzinach przemieści się nad morze Północne, a następnie nad Skandynawię. Polska znajdzie się pod wypływem układu niskiego ciśnienia, który początkowo sprowadzi do naszego kraju ciepłe masy powietrza. Jednak już w piątek od zachodu i północnego zachodu ponownie napłynie powietrze polarnomorskie.

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy 7 marca 2019. Grafika: metoffice.gov.uk

Jak ciepło będzie w czwartek?

Jeszcze przed godzina 12 na południu kraju temperatura powinna przekroczyć 10 stopni Celsjusza, aby w najcieplejszym momencie dnia zbliżyć się do wartości 20 stopni. Najwyższych temperatur spodziewamy się na pograniczu trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. Niewykluczone, że po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Prognoza modelu GFS
Prognozowana temperatura maksymalna 7 marca 2019. Grafika: meteomodel.pl
Prognoza modelu EMS
Prognozowana temperatura maksymalna 7 marca 2019. Grafika: meteoprognoza.pl

Niższe temperatury panować będą na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura oscylować będzie w granicy 10 stopni.

Uwaga na silny wiatr!

Duży gradient ciśnienia spowoduje powstanie silnych zjawisk wietrznych, które dadzą się odczuć w całym kraju. Na ogół powieje do 40-50 km/h. Najgroźniejsze zjawiska wysypią w regionach górskich, gdzie powieje wiatr fenowy (halny).

Prognoza modelu ALADIN
Porywy wiatru w regionach podgórskich. Grafika shmu.sk

Na krańcach południowych Polski, w regionach podgórskich powieje do 90-100 km/h, w wysokich partiach gór ponad 160 km/h.

Wieczorem nad Polskę sięgną chmury frontowe, które przyniosą opady deszczu. Będzie to zapowiedź zmiany aury w weekend, gdy znów wystąpią bardzo silne porywy wiatru i opady deszczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here