Stratus, zgniły wyż
Autor zdjęć: Szymon Czapla

Wyżowa pogoda jesienią sprzyja powstawaniu gęstych mgieł i chmur stratus, które skutecznie potrafią przykryć niebo na niemal cały dzień. Jesienna szaruga działa przygnębiająco i depresyjnie. Kierowcom przypominamy o zachowaniu ostrożności.

Kolejny dzień gęste mgły spowijają południe i lokalnie centralne części kraju. W dniu wczorajszym gęste mgły zalegały między innymi w województwie świętokrzyskim, ograniczając widoczność do 100 metrów, a miejscami do 50 metrów. Kierowcom przypominamy o zachowaniu ostrożności. Dziękujemy za przesłane zdjęcia naszemu czytelnikowi:

W dniu dzisiejszym gęste mgły i chmury stratus ponownie pojawiły się w województwie świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, miejscami łódzkim i podkarpackim. Dodatkowo temperatura oscyluje w granicach 3-5*C, jest więc zimno i nieprzyjemnie. Dlaczego dochodzi do rozwoju tak gęstych mgieł?

Czym jest zgniły wyż?

W wyniku napływu chłodniejszych i wilgotnych mas powietrza dochodzi do tworzenia się chmur oraz mgieł na bardzo niskich wysokościach, które skutecznie przykrywają niebo i obniżają temperatury. Przyczyną tego faktu jest opadanie powietrza, co jest cechą charakterystyczną każdego wyżu. W ten sposób bliżej powierzchni ziemi mamy wilgotne powietrze, w którym tworzą się gęste mgły, przekształcające się w stratus (chmury warstwowe pietra niskiego), zaś na wysokości 1,5 kilometra do 2 kilometrów zalegają suche warstwy powietrza.