Burza nad Polską

Fala upałów na dobre rozlała się po Polsce. W dniu dzisiejszym spodziewamy się nawet do 34-35 stopni Celsjusza. W drugiej części dnia znów przeją burze i to na przeważającym obszarze kraju. Najgroźniejsze ponownie na zachodzie Polski.

Miniona noc przyniosła groźne burze

Miniona noc okazała się bardzo niespokojna na zachodzie i północy kraju, gdzie przetaczały się nawałnice. Wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu, punktowo do 30-40 mm, porywy wiatru wyniosły do 80-90 km/h. Miejscami wystąpiły opady gradu do 2 cm.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku informuje o uszkodzeniach 10 dachów. Straż pożarna interweniowała ponad 200 razy – za interia.pl

Cóż to była za noc nad Trójmiastem!! ⚡️⚡️Prawdziwa potęga natury w postaci olbrzymiej ilości wyładowań atmosferycznych. Jak Wam minęła?..Fot. Bartek Zastawny, Pomorski Alarm Pogodowy

Opublikowany przez Pomorski Alarm Pogodowy Poniedziałek, 10 czerwca 2019

Wtorek upalny i znów burzowy

Nadchodzący dzień także przyniesie bardzo wysokie temperatury. Spodziewamy się, że w obszarze od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę po Kujawy temperatura może przekroczyć 34 stopnie Celsjusza. W pozostałych regionach wartości będę niewiele niższe, w granicach 30-31 stopni Celsjusza.

W drugiej części dnia znów spodziewamy się wystąpienia gwałtownych zjawisk burzowych.

Prognoza burz

Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się na krańcach zachodnich, gdzie zaznaczy się strefa przyfrontowa, cechująca się dodatkowym wspomaganiem rozwoju chmur burzowych. W wyniku tego możliwe jest powstanie lokalnego zjawiska microburst z porywami wiatru ponad 100 km/h. Burzom w tym regionie towarzyszyć będą ulewy do 30-40 mm na metr kwadratowy oraz opady gradu do 3-4 cm. Burze będą się łączyć w większe struktury i będą bardzo elektryczne.

Słabsze zjawiska wystąpią na południu, gdzie warunki sprzyjające rozwojowi burz będą gorsze. Z uwagi na brak wspomagania rozwoju konwekcji spodziewamy się rozwoju pojedynczych komórek burzowych, które generować będą nawalne opady deszczu do 20 mm i gradu do 2-3 cm. Nie wykluczamy punktowo silniejszych podmuchów wiatru do 80 km/h.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here