Kolejny raz powierzchnia lodu w Arktyce okazuje się rekordowo mała. W statystykach tegoroczna powierzchnia okazała się szóstą najmniejszą w historii pomiarów. Tymczasem lodu na Antarktydzie jest z kolei rekordowo dużo.

Pomiaru dokonano 17 września, ponieważ właśnie wtedy według akredytowanego przez NASA National Snow and Ice Data Center (NSIDC) oraz Uniwersytetu w Kolorado powierzchnia lodu jest najmniejsza. Tegoroczna powierzchnia jest zbliżona do tej z 2013 roku, która także była poniżej średniej dla lat 1981-2010, która wynosi 6,22 miliona kilometrów kwadratowych. Co ciekawe jednocześnie na biegunie południowym odnotowuje się rekordowo dużą pokrywę lodu.

Ponadto maksymalna pokrywa lodu, którą notuje się w marcu również była poniżej średniej i wyniosła 5,02 miliona kilometrów kwadratowych. Okazała się też jedną z pięciu najmniejszych pokryw w historii pomiarów. Przedstawia to animacja przygotowana przez NASA, którą dołączamy do artykułu.

Zdaniem naukowców pomimo większej pokrywy lodu, w czasie tegorocznego lata niż w dwóch ostatnich nie będzie to oznaczać, że odwróci się trend z ostatnich lat i Arktyka nadal będzie się roztapiać. Na potwierdzenie tej tezy naukowcy przedstawiają analizy komputerowe przygotowane przez NASA.

Antarktyda w tym roku także rekordowa

Co ciekawe Antarktyda także okazała się rekordowa w tym roku, ale nie pod względem małej powierzchni lodu, lecz wręcz przeciwnie. Dołączone zdjęcie przedstawia ile lodu jest więcej niż w poprzednich latach, co przedstawia okalająca Antarktydę linia.

pokrywa lodu antarktyda nasa

Zapewne w najbliższym czasie naukowcy przedstawią dokładne wyliczenia. Jednak już teraz pojawiły się pierwsze wyjaśnienia tego paradoksu, który jakby uderza w teorię o globalnym ociepleniu. Zapewne winne temu są wody słodkie, które powstały w wyniku topiącego się lodowca, które zamarzają szybciej niż wody słone. Dodatkowo wiatry okalające biegun południowy były mocniejsze niż w zeszłych latach, co także przyczyniło się do wzrostu pokrywy.