Jeszcze w dniu dzisiejszym Japończycy zmagają się ze skutkami tajfunu Phanfone, który przynosił potężne wichury oraz ulewne opady deszczu, a już w kolejnych dniach nad Japonię nadciągnie następny tajfun. Synoptycy spodziewają się uderzenia żywiołu w sobotę, gdy zbliży się do wyspy Kyushu.

W najbliższych godzinach tajfun ma gwałtownie przybierać na silne i stać się super tajfunem. Oznaczać to będzie osiągnięcie 4 stopnia (w 5- stopniej skali), zdaniem synoptyków siła wiatru ma dochodzić do 240 km/h. Jeszcze dzisiaj i jutro ma się przemieszczać w kierunku północno zachodnim, zaś blokowany przez układ wysokiego ciśnienia znad Chin zmieni kierunek na północy. Będzie zatem przemieszczać się dokładnie tą samą trasą co tajfun Phanfone.

Tymczasem w Japonii trwa usuwanie szkód ostatniej wichury. Jedna osoba zmarła, a 39 zostało rannych. Policja i służby ratunkowe nadal poszukują dwóch mężczyzn, którzy zostali porwani przez lawinę błotną w Yokohamie, oraz licealisty porwanego przez fale w miejscowości Yohosuka. Miejscowe lotniska odwołały aż 600 lotów. Regiony, które zostały dotknięte przez ostatni tajfun doświadczyły bardzo obfitych opadów, w mieście Shizuoka w ciągu godziny spadło aż 87 litrów wody na metr kwadratowy ziemi.

Obecnie trwają przygotowania przed nadciągnięciem kolejnej porcji ulew oraz silnego wiatru. Synoptycy spodziewają się, że tajfun Vongfong przyniesie podobne ulewy i siłę wiatru dochodzącą do 150-170 km/h.