Erupcja wulkanu
Erupcja wulkanu (pixabay.com)

W wyniku wulkanicznej erupcji w pobliżu Japonii, na południe od tego kraju powstała nowa wyspa – donoszą służby sejsmologiczne oraz straż przybrzeżna. Wysepka posiada około 200 metrów średnicy, znajduje się w pobliżu innej wulkanicznej wyspy Nishinoshima, która wchodzi w skład archipelagu Ogasawara, znanego także jako Archipelag Bonina.

Około 30 wysepek położonych jest w odległości mniej więcej tysiąca kilometrów na południe od Tokio, które podobnie jak cała Japonia znajdują się w obrębie „pacyficznego pierścienia ognia”. Straż wybrzeża informowała o ogromnych kłębach czarnego dymu wydobywającego się z wulkanu. Fotografie z erupcji szybko pojawiły się w telewizji i internecie.

Poprzednio wulkany w tym obszarze przypominały o sobie w połowie lat 70 ubiegłego wieku.  Zdecydowana część z nich największą aktywność przejawia pod powierzchnią wody w pobliżu głębin morskich Izu-Ogasawara. Japonia pod swoja jurysdykcją posiada tysiące wysp, część z nich jest pochodzenia wulkanicznego. Erupcje wulkaniczne poza zagrożeniem mogą być też źródłem pozyskania cennych surowców mineralnych, dlatego też Japonii zależy na jak największej ekspansji oceanicznej.

W planach Japończyków są budowy wielu platform morskich, a także przeszczepianie szybko rosnących raf koralowych do atolu Okinotorishima, co ma pomóc w rozstrzygnięciu sporu terytorialnego z Chinami i Tajwanem. Obecnie zarówno Chiny jak i Tajwan nie traktują atolu jak wyspę, dlatego też nie może ona należeć do wyłącznie japońskiej strefy ekonomicznej.