Kometa
Kometa (pixabay.com)

Po wielu latach świetlnych przemierzania przestrzeni kosmicznej kometa ISON zbliży się niesamowicie blisko do słońca. Spotkanie w cztery oczy naszej gwiazdy i komety, będzie miało miejsce na dystansie 1,1 miliona kilometrów, co w miarach i odległościach kosmicznych jest jak rzut beretem. Jeśli komecie uda przetrwać to gorące spotkanie, a jak na razie wszystko wygląda bardzo obiecująco, to czeka nas naprawdę niewiarygodny spektakl na ziemskim niebie.

Dla fanów astronomii, którzy chcieli by dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia tego linka. Kometa znajdzie się w peryhelium około 19:44 dnia dzisiejszego. Pomimo wcześniejszych doniesień medialnych i opinii, że kometa zaczyna się rozpadać, wydaje się, że jednak ma się dobrze, do tego zwiększa swoją jasność, co jest zrozumiałe będąc tak blisko słońca.

W najbliższym czasie losy tzw. komety stulecia powinny być jasne, o czym informować będziemy na bieżąco. Więcej zdjęć pod linkiem.

Kometa ISON (jaśniejsza) i Encke z dnia 19-22 listopada 2013, smugi to wiatr słoneczny. Komety zbliżają się do słońca. Zdjęcie Karl Battams/NRL/NASA-CIOC.

1 KOMENTARZ

  1. Super artykuł choć jest jedno nie dociągnięcie w tekście,to jest drobiazg,a mianowicie powinno być:Spotkanie w cztery oczy naszej DZIENNEJ gwiazdy i komety

Comments are closed.