Kometa
Kometa (pixabay.com)

Mamy dobre informacje, dla oglądaczy nieba, czy fanów astronomii. Otóż przez cały listopad oraz grudzień gołym okiem będziemy mogli dostrzec kometę ISON C/2012 S1.

Praktycznie do końca listopada kometa ISON będzie zbliżała się do Słońca. Według naukowców, kometa będzie tak jasna, że będzie widoczna również w dzień. Aktualnie kometę można obserwować od około 3 nad ranem do wschodu słońca. Wypatrywać ją można na wschodnim niebie.

ISON przetrwa spotkanie ze Słońcem?

Jeżeli kometa przetrwa „spotkanie” ze Słońcem pod koniec listopada, to od 10 grudnia powinna być widoczna na wschodzie na wysokości 14 stopni. Z każdym dniem będzie coraz wyżej na niebie. 24 grudnia po zmroku powinna być widoczna na zachodnim niebie na wysokości 26 stopni.

Kometa ISON została odkryta w 2012 roku przez astronomów – Witalija Newskiego i Aytoma Nowiczonoka. Prawdopodobnie pochodzi z obrzeży Układu Słonecznego. Ma rdzeń o wymiarach od 3 do 5 kilometrów średnicy. Do Ziemi zbliży się na ok. 60 mln km i 1,16 mln km do Słońca.

4 KOMENTARZE

  1. nareszcie miałam trochę bezchmurnego nieba choć trochę mglistego i dzisiaj o godz.ok.4.45 obserwowałam przez teleskop kometę ISON,super widok ,warkocz niewyraźny aczkolwiek widać było owalny kształt komety

  2. Szkoda że nie mam teleskopu i przejrzystego nieba, bo w mieście zawsze są te opary i niebo jest mniej wyraźne. Z przyjemnością bym zobaczył jak to będzie wyglądać:)

  3. oprócz komety ISON widoczna jest kometa 2P Encke ,są one widoczne przez lornetkę np.10×50 i w sprzyjających warunkach oraz dobrym wzroku nieuzbrojonym okiem, kometa C/2013 R1 Lovejoy,raczej przez teleskop lub większą lornetkę i kometaC/2012 x1 Linear widoczna tylko przez teleskop.

Comments are closed.