19 października 2014 roku dojdzie do bezprecedensowego wydarzenia w historii badań Kosmosu przez człowieka. Otóż tego dnia będziemy świadkami bliskiego minięcia Marsa przez kometę C/2013 A1 (Siding Spring). Jeszcze rok temu uważano, że kometa ta może uderzyć w Czerwoną Planetę. Dziś wiadomo, że w newralgicznym momencie dzielić je będzie odległość zaledwie 140 000km (tylko 1/3 odległości Księżyca od Ziemi!)

Tak bliski przelot spowoduje zapewne, że materiał wyrzucany przez kometę i tworzący jej warkocz wpadnie w rzadką atmosferę Marsa. To z kolei może wywołać deszcz meteorów nad Czerwoną Planetą lub nawet marsjańskie zorze polarne! Mimo, że z Ziemi nie będziemy mogli tego podziwiać, to możemy uznać, że zasiądziemy w pierwszym rzędzie na tym widowisku. Jak? Za sprawą prawdziwej floty orbiterów i łazików, jakie człowiek wysłał na Marsa. Co prawda operatorzy wszystkich misji sond orbitalnych tak dostosowali ich orbity, aby „schować” pojazdy za planetą w momencie przelotu komety. Drobne cząstki pędzące z kosmicznymi prędkościami mogłyby łatwo uszkodzić poszycie sond. Jednak i tak planowane są unikalne obserwacje samej komety, jak i jej wpływu na atmosferę Marsa z pozycji, w której znajdą się pojazdy. Np. sonda MAVEN służąca do badań marsjańskiej atmosfery, pozwoli na obserwacje ewentualnej zorzy polarnej. Z kolei sonda Mars Reconnaissance Orbiter będzie miała za zadanie zarejestrować kształt jądra komety Siding Spring. Jest to o tyle ważne, że kometa ta pochodzi z Obłoku Oorta, zatem nigdy wcześniej nie gościła w wewnętrznych obszarach Układu Słonecznego. Jej kształt powie wiele o morfologii i procesach tworzenia się tego typu obiektów, a także historii naszego układu planetarnego. Trzeba również wspomnieć o lądownikach marsjańskich, jak np. Curiosity, które mają szansę na zarejestrowanie meteorów w astmosferze Czerwonej Planety.

Czekamy z niecierpliwością na dane prosto z Marsa!

[aktualizacja]

Kometa znajdzie się najbliżej Marsa około 20:28 naszego czasu. Poniżej podajemy linki do transmisji na żywo z tego wydarzenia:

18:45 – http://www.virtualtelescope.eu/webtv/
20:15 – http://live.slooh.com/
02:30 – http://live.slooh.com/

Źr. fot: damianpeach.com