Opady śniegu nocą
Opady śniegu nocą

Tegoroczna zima jest szczególna, brakowało śniegu i mrozu. Teraz mamy i jedno i drugie, ale znów w dziwnych proporcjach. Na zachodzie kraju śniegu brakuje i to bardzo, z kolei na wschodzie śnieg jest, ale z jego pokrywą jest różnie. Mróz za to obdziela sprawiedliwie.

  • Będzie zimno do końca tygodnia
  • Wystąpią spadki temperatury do -25°C
  • Śniegu mało i głownie na północy i we wschodniej części kraju

Zimno do końca tygodnia

Mroźne masy powietrza zapewnia nam wyż o imieniu Janusz (taka nasza nazwa własna), który znajduje nad Skandynawią. Takie położenie wyżu oznacza, że znad Rosji spływa do całej Europy arktyczny chłód. Pada też śnieg, głównie przelotnie, ale intensywnie i niestety nie wszędzie. Prognozy wskazują, że wyż ostatecznie ustąpi, ale dopiero pod koniec tygodnia.

Wciągu dnia mrozy na wschodzie będą dwucyfrowe, na zachodzie nie powinno być aż tak strasznie. Najgorzej będzie nocą, gdy na wschodzie lokalnie temperatura spadnie poniżej 20 stopni, miejscami dochodząc do -25°C.

Co przyniesie nam Janusz, mroźny wyż znad Skandynawii?

Przede wszystkim solidne mrozy, gdyż wysokie ciśnienie w centrum Janusza spowoduje, że fronty nie będą chciały docierać do naszego kraju. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na położenie Janusza, jest ono nieco niekorzystne, gdyż spływ mas powietrza jest „za bardzo” z kierunku wschodniego, przez co nie możemy korzystać z pełni błogosławieństw efektu jeziora, który da o sobie znać na krańcach północnych Polski oraz w Danii czy północnych Niemczech, nie wspominając o Szwecji czy Norwegii.

Co to jest efekt jeziora pisaliśmy już jakiś czas temu, zachęcamy do przeczytania. Takie rzeczy warto sobie przypominać.

Dobra, to co z pogodą w kolejnych dniach?

Na pierwszy ogień..wtorek!

Wtorek, podobnie jak poniedziałek, przed południem przyniesie sporo przejaśnień. Po południu jednak wszędzie przybędzie chmur, a na południowym wschodzie popada przelotnie śnieg. Wciąż będzie mroźno, na wschodzie temperatury w okolicach -10 stopni, a na zachodzie do -5°C. Odczucie zimna będzie potęgował umiarkowany wiatr ze wschodu.

Środa, wciąż zimno

Ostatni dzień lutego to chmury i przelotny śnieg na wschodzie oraz przejaśnienia na zachodzie. Przelotnie popada też na krańcach północnych. Mróz będzie wkurzał każdego, szczególnie tych, co zapomnieli czegoś ze sklepu. Temperatura spadnie do -10/-11°C na wschodzie i do -6/-7°C na zachodzie.

Czwartek…

Znów przelotne opady śniegu na wschodzie, do tego będzie pochmurno, a na zachodzie przejaśni się. Temperatury wciąż niskie, odpowiednio do -10/-11°C na wschodzie i -6/-7°C na zachodzie. Zacznie mocniej…wiać, na wschodzie podmuchy do 40 km/h, zatem będzie zimniej niż to co na termometrach zobaczymy, w naszym subiektywnym odczuciu.

Piątek już cieplejszy?

Mróz się nieco ogarnie, gdyż już nie będzie tak zimno. Temperatura spadnie tylko do -9/10°C na południowym wschodzie, do -6/-7°C na wschodzie, północy i w centrum, do -4/-5°C na zachodzie. Lokalnie znów mocniej powieje wiatr, do 30-40 km/h. Po południu może przelotnie popadać śnieg, nawet mocno i raczej na wschodzie i północy.

Weekendzik, a co wtedy w pogodzie?

Sobota znów delikatnie cieplejsza, ale pochmurna. Śnieg popada raczej na południu. Co z temperaturą? -7/-8°C na krańcach wschodnich, w centrum -5/-6°C, a na zachodzie już tylko -1/-2°C.

Niedziela pogodna, ale z przelotnymi opadami śniegu na północy oraz w centrum. Może pojawić się efekt jeziora. Coraz cieplej, ale wciąż zimno, bo na termometrach -4/-5°C na krańcach wschodnich, do -2/-3°C w centru, do 0/1°C na plusie na zachodzie.

Pogoda i kolejne dni?

No wszystko wskazuje na to, że zima zacznie sobie iść za Ural, ale nie tak prędko. Zrobi się cieplej, nawet do +10°C, ale będziemy musieli liczyć się z mrozem w nocy i pewnie w ciągu dnia na krańcach wschodnich. Raczej krótkie epizody zimowe jeszcze jak najbardziej możliwe.