Koniunkcja i zakrycie Aldebarana przez Księżyc
Koniunkcja i zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Grafika: stellarium.org

Koniecznie spójrzcie dziś w niebo! Po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem będziemy mieli piękny widok. Wąski sierp Księżyca pojawi się w towarzystwie Wenus, a dla wprawnego oka tuż pod tarczą naszego satelity pokaże się Aldebaran – najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka. Aldebaran muśnie dosłownie Księżyc, a z północno-wschodnich krańców Polski nawet się pod nim na chwilę schowa! I nie będzie to byle jakie zakrycie, ponieważ z wąskiego obszaru między Augustowem a Suwałkami obserwatorzy zobaczą tzw. zakrycie brzegowe. Aldebaran raz będzie się chował, a raz odkrywał zza gór i kraterów księżycowych! To rzadkie zjawisko ostatni raz wystąpiło 17 lat temu.

Aby zobaczyć złączenie, trzeba skierować wzrok w stronę zachodniego horyzontu około pół godziny po zachodzie Słońca. Im wcześniej znajdziemy Księżyc na jasnym niebie, tym lepiej, ponieważ Aldebaran będzie wtedy bliżej naszego satelity. Wenus będzie świecić jasnym blaskiem powyżej Księżyca. Zjawisko będzie widoczne do około 22:30.

Osoby z północno-wschodniej Polski chcące zobaczyć zakrycie Aldebarana przez tarczę Księżyca powinny uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i skupienia, ponieważ gwiazda schowa się za naszym satelitą około 19:48, a pojawi ponownie około 20. Niebo będzie wtedy jeszcze jasne. Najlepiej uzbroić się w co najmniej silną lornetkę i próbować odszukać gwiazdę pod Księżycem.