Susza i upalne powietrze w Polsce

Za nami ponad miesiąc meteorologicznej wiosny. Miesiąc, w którym wilgotność gleby powinna być dość wysoka po wiosennych roztopach. Słowo klucz – „powinna”. Śniegu w tym sezonie, poza obszarami górskimi, było jak na lekarstwo, a opady deszczu również nie poprawiały znacząco sytuacji. Jak wygląda obecnie sytuacja na terenie Polski? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Sytuacja hydrologiczna na terenie Polski

Stan wody w rzekach 07.04.2020, godz. 06:00 UTC
Stan wody w rzekach 07.04.2020, godz. 06:00 UTC | źródło pogodynka.pl

Jak widać na załączonej mapie większość rzek w Polsce odnotowuje obecnie stany niskie i średnie. Tylko na kilku rzekach mamy stany wysokie. Jak informuje IMGW bardzo szybko rośnie liczba stacji z przepływem niżówkowym SNQ (obecnie jest to 37 stacji) oraz ze stanami wody o wartościach poniżej średniej niskiej z wielolecia.

Co to jest przepływ niżówkowy? Otóż w jednej z metod obliczania niżówek (a de facto suszy hydrologicznej) za niżówkę przyjmujemy takie okres, w którym przepływy są równe lub mniejsze od SNQ. Można zatem stwierdzić, że w niektórych miejscach Polski odnotowujemy już

susze hydrologiczną.

Sytuacja wygląda o wiele gorzej, gdy spojrzymy na wilgotność gleb.

Wskaźnik wilgotności gleby, warstwa 0-7 cm. Stan na 07.04.2020
Wskaźnik wilgotności gleby, warstwa 0-7 cm. Stan na 07.04.2020 | Źródło: http://stopsuszy.imgw.pl/wilgotnosc/

Patrząc na poniższą mapę – pierwsze co się rzuca w oczy to kolor czerwony – bardzo dużo koloru czerwonego. Mapa przedstawia wilgotność gleby w jej wierzchniej warstwie. Jak widać najgorsza sytuacja występuje w centrum oraz na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego gdzie wilgotność miejscami nie przekracza 10%. W kontekście zbliżających się zasiewów jest to dramatyczna sytuacja. Nie pomagały również zeszłotygodniowe przymrozki, które przyniosły straty między innymi w uprawach rzepaku.

Niski poziom wilgotności możemy obserwować w wielu miejscach Polski, poniżej przykłady.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Zagrożenie pożarowe w lasach. Stan na dzień 07.04.2020, godz 13:00
Zagrożenie pożarowe w lasach. Stan na dzień 07.04.2020, godz 13:00 | Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Niemal we wszystkich lasach w Polsce notujemy duży stan zagrożenia pożarowego w lasach. Lepsza sytuacja występuje jedynie nad morzem. Teoretycznie więc rządowy nakaz zamknięcia lasów państwowych, wprowadzony w związku z koronawirusem, powinien ograniczyć możliwości powstania pożarów. Jak to wygląda w praktyce? Otóż portal remiza.pl – w poniedziałek 6 kwietnia strażacy interweniowali w całym kraju aż 2629 razy. Wiele z tych interwencji to akcje gaśnicze terenów zielonych. Remiza.pl informuje również, że w marcu straż pożarna odnotowała 550 pożarów lasów – to o 60 więcej niż tym samym miesiącu, w roku ubiegłym.


Bardzo ważna jest profilaktyka. Niestety, nadal główną przyczyną pożarów o tej porze roku jest wypalanie traw. Co roku mamy do czynienia z tysiącami takich przypadków. W samym 2017 roku odnotowano ponad 38 tysięcy pożarów. Mimo prowadzonych akcji edukacyjnych wiele osób uważa, że takie działanie pomaga danemu ekosystemowi. Prawdą jest, że pożary obniżają żyzność gleb oraz niszczą florę i faunę na danym terenie. Należy więc prowadzić dalszą edukacje różnych grup społecznych, przede wszystkim rolników.

Prognozowany opad deszczu

Prognozowany opad deszczu do 13.04.2020, godz. 00:00
Prognozowany opad deszczu do 13.04.2020, godz. 00:00 | Źródło wxcharts.com

Niestety nie mamy dobrych wieści – w najbliższych dniach, do poniedziałku, model GFS przewiduje słaby opad deszczu jedynie w północnej Polsce, co jeszcze bardziej zwiększy, i tak już bardzo dużą suszę glebową w centrum Polski. Większe opady spodziewane są w przyszłym tygodniu – natomiast na pewno zostaniecie o tym poinformowani w odrębnych artykułach. Sytuacja wygląda więc bardzo źle – wielu ekspertów wieszczy o wiele większą suszę niż w latach ubiegłych.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here