Lasy na świecie
Lasy na świecie (pixabay.com)

Bardzo często w mediach powtarzane są informacje o dewastacji środowiska naturalnego, postępującym globalnym ociepleniu. Ziemia posiada jednak coś co można nazwać naturalnym filtrem, a więc ‚organ’, który pomaga zamienić dwutlenek węgla na tlen, a także oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i pierwiastków w nim niepotrzebnych. Postanowiliśmy zatem sprawdzić w jakiej kondycji są lasy na świecie. Dane ostatnio przedstawione nie napawają optymizmem.

Zdjęcie poniżej zamieszczone przedstawia obecny zasięg lasów. Okazuje się, że od roku 2000 wycięto 2,3 miliona kilometrów kwadratowych lasów, dla porównania Polska posiada powierzchnię około 312 tysięcy kilometrów kwadratowych, jest to więc obszar 7-krotnie większy od Polski. W tym samym czasie zalesiono przeszło 800 tysięcy kilometrów kwadratowych nowych obszarów, mimo to ujemny bilans wynosi blisko 1,5 miliona kilometrów kwadratowych.

Wykonanie tak dokładnych zdjęć było możliwe dzięki specjalnemu satelicie Landsat 7, zdjęcia przez nią wykonane posiadają skalę błędu do 30 metrów! Przewodniczącym grupy opracowującej zebrane dane był Matt Hansen. Dzięki temu udało się zauważyć,  że w końcu ograniczono tempo wyrębu lasów tropikalnych w Brazylii, jednak w innych regionach świata puszcze tropikalne wciąż są wycinane i to na skalę większą niż dotychczas.

Coraz mniejsza powierzchnia lasów na świecie
Coraz mniejsza powierzchnia lasów na świecie (Grafika: University of Meryland)