Zdjęcia Marsa wykonane przez łazik Curiosity
Odwiert wykonany przez łazik Curiosity NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik Curiosity kontynuuje swoją misję na Marsie i przesyła kolejne materiały do badań dla naukowców z NASA. W ostatnich dniach wykonał swój pierwszy mini odwiert na Marsie w celu analizy próbek materiału i przesłania go do dalszych studiów. 

Wykonanie małego odwiertu było jednym z celów całej misji. Po tym jak łazik wylądował w zaplanowanym miejscu pokonał około 8 kilometrów przez 15 miesięcy. Łazik miał dokonać odwiertu na zboczu wzniesienia Mount Sharp. Miejsce wybrano nie przypadkowo, gdyż łazik wykonał je w zagłębieniu, aby pobrane próbki pozwoliły na trafniejszą analizę procesu kształtowania się nie tylko samego wzniesienia, ale i planety.

Wykonany odwiert jest raczej odwiertem w cudzysłowie, ponieważ jego głębokość wyniosła 6,7 centymetra. Zanim grupa kierująca pracami zdecydowała się na wykonanie odwiertu skrupulatnie badała grunt, w celu wybrania najodpowiedniejszego miejsca. Łazikowi udało się tego dokonać 24 września, zaś po zanalizowaniu próbek z sukcesem przesłał wyniki na Ziemię.

Zdjęcia Marsa wykonane przez łazik Curiosity
Zdjęcia Marsa wykonane przez łazik Curiosity: NASA/JPL-Caltech/MSSS