Listopad 2013 okazał się najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych
Listopad 2013 okazał się najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych (NOAA)

Tegoroczny listopad został uznany za najcieplejszy w historii meteorologii. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała swoje dane, według których przekroczone zostały normy temperatur, które wyliczane są na podstawie średnich z lat poprzednich. Średnia temperatury dla lądów i oceanów została przekroczona o 0,78°C.

Jakie dane dokładnie opublikowano? Podano kilka wyliczeń, zainteresowanych odsyłam również do linka – NOAA. Raporty publikowane są dla każdego miesiąca, według danych z poprzednich miesięcy mamy do czynienia z niezmiennym trendem wzrostu temperatur na świecie. Informowaliśmy o rekordowych temperaturach panujących na Alasce, podobna sytuacja występowała także w Rosji.

Listopad 2013 okazał się najcieplejszy w historii pomiarów

Średnia wieloletnia panujących temperatur dla lądów i oceanów wynosi 12,9*C i przekroczona została o 0,78*C co czyni tegoroczny listopad najcieplejszym w historii pomiarów, a więc od 134 lat.

Listopad 2013 okazał się najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych
Grafika przedstawia odchylenie temperatur od normy wyliczonej dla lat 1981-2010. (NOAA)

Opublikowano również dane dla temperatur panujących na kontynentach – średnia wynosi 5,9*C – w tym wypadku norma przekroczona została sporo, bo o 1,43*C. Tym samym w tyle został dotychczasowy rekord dla listopada w 2010 roku, kiedy średnia temperatur była wyższa o 0,54*C.

Zapowiada się, że również tegoroczny grudzień okaże się rekordowy, ze względu na bardzo wysokie temperatury obecnie panujące w azjatyckiej części Rosji, a także w samej Europie. Pomimo ostrej zimy, z którą mamy do czynienia w Ameryce Północnej, oraz anomaliami na Bliskim Wschodzie, tegoroczny grudzień również zapowiada się jako rekordowy.

3 KOMENTARZE

Comments are closed.