Opady śniegu

Listopad postanowił pożegnać się z nami iście zimowym akcentem. W dniu jutrzejszym najwięcej śniegu spadnie w pasie od Śląska i Małopolski po Warmię i Mazury. Lokalnie nawet do 10 cm, warunki na drogach będą bardzo trudne.

Niż z południa

Załamanie pogody i obfite opady przyniesie nam niż, który za parę godzin ukształtuje się nad morzem Adriatyckim. W bardzo krótkim czasie niż przemieści się w kierunku północnym, a jego centrum przemieści się nad południową i wschodnią częścią kraju.

Jak to zwykle bywa w przypadku niżów wędrujących do nas z południa kontynentu, będzie obficie i długotrwale padać. W lecie musimy liczyć się z ulewami, zaś w okresie zimowym z obfitymi i ciągłymi opadami śniegu. Drugą cechą charakterystyczną niżów z południa jest ich znaczna nieprzewidywalność, co może skutkować, że w zamiast prognozowanych opadów śniegu wystąpią opady deszczu. Wynika to zaciągania przez niż zimnych mas powietrza z północy i ciepłych z południa.

Gdzie będzie padać śnieg?

Wszystko wskazuje na to, że najintensywniejszych opadów spodziewamy się w pasie od południa po północny wschód Polski. Opady na pewno ominą zachód kraju, gdyż tu popada lokalnie i przelotnie. Wciąż niepewny jest los województw wschodnich, gdzie możliwe są opady mieszane i samego deszczu.

Prognoza modelu ECMWF (godz. 16:00 30.11.2017):

Prognoza opadów śniegu w Polsce
Prognoza opadów śniegu w Polsce. Grafika windyty.com

Model ECMWF przewiduje, że najintensywniejsze opady śniegu wystąpią w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i mazowieckim. Na krańcach wschodnich kraju będziemy musieli się liczyć z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i tylko przejściowo opadami śniegu. Te powinny występować wcześnie rano oraz po południu.

Prognoza modelu GFS (godz. 16:00 30.11.2017):

Prognoza opadów śniegu w Polsce
Prognoza opadów śniegu w Polsce. Grafika: meteomodel.pl

Bardzo zbliżoną trasę wędrówki niżu prognozuje model GFS, lecz w tym wypadku centrum niżu miałoby przemieszczać się o 100-150 km bardziej na zachód. Oznaczałoby to, że na wschodzie śnieg padać będzie rano i dość szybko przejdzie w opady deszczu. Następnie ponownie opady śniegu wystąpią wieczorem i będą dość krótkotrwałe. Intensywnych opadów śniegu należy wówczas spodziewać się od Małopolski przez Mazowsze po Warmię, Mazury i częściowo Podlasie.

Prognoza modelu UM (godz. 15:00 30.11.2017):

Prognoza opadów śniegu w Polsce
Prognoza opadów śniegu w Polsce. Grafika: meteo.pl

Jeszcze inny scenariusz prognozuje model UM, który jeszcze bardziej przemieszcza wędrówkę niżu na zachód w porównaniu do pozostałych modeli. Na zachodzie wystąpią przelotne ale intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, samego śniegu i krupy śnieżnej.

Najobfitszych opadów śniegu według prognozy modelu UM należy spodziewać się od województw opolskiego i śląskiego, po świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie, aż do kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i częściowo podlaskiego.

Jak zatem będzie ostateczna trasa niżu i ile spadnie śniegu?

Wszystko wskazuje na to, że najwięcej śniegu spadnie w pasie od Śląska i Małopolski przez Mazowsze po Warmię i Mazury. W tych regionach musimy liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu, gdyż może spaść nawet do 10 cm śniegu. W pozostałych regionach spadnie przeważnie do 4-6 cm śniegu.

Najbardziej niepewna sytuacja panuje na wschodzie i tu spodziewamy się do 2-3 cm śniegu. Wszystko jednak zależeć będzie od dokładnej trasy przemieszczania się frontu atmosferycznego.

Podziel się swoją opinią!
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here