Noc spadających gwiazd
Zdjęcie (pixabay.com)

Początek maja każdego roku to okres zwiększonej aktywności szerokiego w czasie roju meteorów o nazwie Eta Akwarydy. Jest to związany ze słynną kometą Halleya strumień materii, w który Ziemia wpada 2 razy w roku – właśnie teraz, oraz w październiku, gdy produkuje rój Orionidów. Maksimum aktywności Eta Akwarydów przypada na noc z 5 na 6 maja.

Eta Akwarydy w idealnych warunkach geograficzno-pogodowych potrafią obfitować nawet w ok. 80 zjawisk na godzinę. Niestety dla nas, położenie radiantu (obszaru na niebie, skąd meteory rozbiegają się na niebie) faworyzuje mieszkańców półkuli południowej. Polacy mogą zobaczyć jedynie małą część spektaklu. Radiant z racji swojego położenia wznosi się nad horyzont dopiero po północy i znajduje się nisko do świtu. W tym czasie będziemy mogli zobaczyć kilka meteorów w ciągu godziny. Dodatkowe utrudnienie będzie stanowił Księżyc tuż po pełni, który zmniejszy ilość widzianych zjawisk.

Ci, których powyższe informacje nie zniechęciły, powinni prowadzić obserwacje od około 3 nad ranem do świtu w nocy z 5 na 6 maja.