Jak co roku, grudzień przynosi nam najbardziej obfity regularny rój meteorów w całym kalendarzu. Mowa o Geminidach. Ten pochodzący od planetoidy 3200 Phaethon strumień materii potrafi wyprodukować nawet 120 „spadających gwiazd” w ciągu godziny w czasie maksimum, czyli w nocy z 13 na 14 grudnia. Szykujmy się zatem na naprawdę ciekawe widowisko.

Geminidy swoją nazwę wzięły zwyczajowo od miejsca na niebie, z któego pozornie „wylatują”. Jest to gwiazdozbiór Bliźniąt (łac. Gemini). Są to średnie i szybkie meteory o sporej jasności, nie zostawiające zazwyczaj za sobą świetlistych śladów.

W tym roku w drugiej połowie nocy w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc. Trzeba zatem go ubiec i rozpocząć oglądanie widowiska tuż po zachodzie Słońca aż do północy. Konstelacja Bliźniąt będzie przez cały ten czas królować wysoko nad wschodnią częścią nieba, zatem powinniśmy skierować nasz wzrok w tamtą stronę.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
ŹRÓDŁONieboZaOknem.pl
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.