W nocy z poniedziałku na wtorek (17-18.11) 2014 roku będziemy mieli okazję obserwować maksimum aktywności corocznego roju meteorów o nazwie Leonidy. Rój ten związany jest z kometą 55P/Tempel-Tuttle, której drobiny materii pozostawione w przestrzeni wpadają w ziemską atmosferę i wywołują zjawisko meteoru.

Leonidy nazwę swą wzięły od miejsca, skąd na niebie „wylatują” na wszystkie strony nieboskłonu. Tzw. radiant roju znajduje sie bowiem w konstelacji Lwa (łac. Leo). Rój ten co kilkanaście lat wybucha ogromną liczbą zjawisk. Ten rok jednak będzie raczej spokojny i zobaczymy być może około 15 meteorów w ciągu godziny w idealnych warunkach. Obserwacje powinnismy zacząć po godzinie 22, kiedy radiant wzniesie się ponad wschodni horyzont. Niedaleko radiantu świeci bardzo jasny Jowisz, co pomoże nam w określeniu jego lokalizacji. Wzrok kierujemy nieco poza radiantem i nie używamy żadnych przyrządów optycznych. Punkt obserwacyjny powinien znajdować się z dala od wszelkich sztucznych źródeł światła, aby nie zaświetlić nam nieba.

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
ŹRÓDŁONieboZaOknem.pl
PODZIEL SIĘ
Mariusz Grabowski
Jestem zapalonym astro-amatorem i biegaczem. O ile bieganie w moim przypadku to dość nowa, bo 3-letnia pasja, to astronomia była ze mną niemal od zawsze. Bardzo lubię zarażać innych zainteresowaniem tą dziedziną nauki i mam nadzieję, że mi się to udaje. Pisanie dla meteoserwis24.pl jest właśnie jedną z takich inicjatyw, które prowadzę, aby pokazać jak największej liczbie osób piękno Wszechświata.

Comments are closed.